YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şiddetli yağmur kirazları vurdu
Şiddetli yağmur kirazları vurdu
10 Haziran 2010 16:39
Bursa'nın İnegöl ilçesinde dün gece etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle kirazda ürünlerin yüzde 80'inin zarar gördü

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Zekai Çelik, yaptığı açıklamada, ilçe genelinde bodur ağaçlarda yetişen ve ağırlıklı olarak yurt dışına ihraç edilen kirazların dün geceki şiddetli yağmur nedeniyle büyük oranda çatladığını ve döküldüğünü söyledi.

Kiraz üreticisinin zararının ortalama 10 milyon lira olduğunu kaydeden Çelik, ''Ürünlerin yüzde 80'i zarar gördü. Yağmur kiraz üreticisini fena vurdu'' dedi.

Çelik, kiraz bahçelerinin büyük bir bölümünün sigortalı olduğunu ancak, sigortanın zararı ancak sel felaketi yaşanması halinde ödediğini anlatarak, şunları söyledi:

''Bu sigorta sisteminin bir kez daha gözden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü sigorta sisteminde yağmur sigorta kapsamına girmiyor. Sel durumunda sigorta zararı karşılıyor ama üretici yağmurdan çatlama ve benzeri olaylardan yararlanılamıyor. Bunun derhal düzeltmemiz gerekiyor. Şu anda buna göre yatırımını yapan çiftçimiz zarar görmüş durumda.''

Sel felaketinde zarar gören Karacabey ve Mustafakemalpaşa'daki üreticilerin borçlarının 1 yıl ertelendiğine de değinen  Çelik, ''Şu andan itibaren biz de aynı talepte bulunuyoruz. Edebey, Çeltikçi, Süle, Kayapınar köylerindeki kiraz yetiştiricilerinin zararı büyük. Prim ödemeyenler sel baskınından yararlanırlarken, prim ödeyenler bunun dışında kaldıkları zaman bir adaletsizlik oluyor'' diye konuştu. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler