23 Ocak 2018 Salı
 • Altın161,959
 • BIST117.235
 • Dolar3,7784
 • Euro4,6204
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,2799
 • İstanbul5 °C
 • Ankara3 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya4 °C
 • Adana9 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır1 °C
 • Bursa4 °C
 • Kayseri27 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep5 °C
 • İçel10 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Serbest bırakılan TIR şoförü o anları anlattı
Irak'ya rehin alındıktan 23 gün sonra ailelerine kavuşan TIR şoförlerinden Vehbi Demir, yaşadıklarını anlattı.
Serbest bırakılan TIR şoförü o anları anlattı
04 Temmuz 2014 / 18:00 Güncelleme: 04 Temmuz 2014 / 18:00

Demir, "Kendileri aç kaldı, bizi aç bırakmadılar. Kendileri susuz kaldı, bizi susuz bırakmadılar. Kendileri betonda yattılar, bizi yatağın üzerinde yatırdılar. Biz kötü bir şey görmedik" diye konuştu.

Şanlıurfa’nın Yeşiltepe mahallesinde oturan TIR şoförü Vehbi Demir, ilk gününü ailesiyle geçirdi. Yaşadıklarını gazetecilere anlatan Demir, “Bizi yakaladıklarında tanımadığımız için sadece fatiha okuduk. Ölümü bekledik” dedi. Baskın anında santralin içerisinde mazot boşalttıklarını belirten Demir, alıkoyulmalarını şöyle ifade etti:

“Santralin içerisindeydik. Çatışma devam ediyordu gece, 24:00 sıralarında girdiler, bizi gördüler, ‘Türklere dokunmayın. Arabaların mazotunu boşaltın onları serbest bırakın’ dediler. Sabah 09.00-10.00 sıralarında tekrar geri döndü bir grup, bizi alıp, geri götürdüler. Gelen 15-20 kişilik gruptu. Hepsi maskeliydi. Bize, şirket sahibini sordular. Bir de bizi konvoy olarak eşlik eden peşmergeleri sordular. Onları bize getirin, sizle sorunum yok dediler. Araçlardan inmiştik, bizi topladılar. Araçlarla götürdüler. 3-4 gün eski, yıkılmış bir okul gibi bir yerde kaldık. Tekrar bizi santrale götürdüler.”

Kendileri hiçbir kötü muamelede bulunulmadığını söyleyen Demir, “Kendileri aç kaldı, bizi aç bırakmadılar. Kendileri susuz kaldı, bizi susuz bırakmadılar. Kendileri betonda yattılar, bizi yatağın üzerinde yatırdılar. Biz kötü bir şey görmedik” diye konuştu.

“Dini baskı görmedik”

Şeriat kuralları ve dini yönde hiçbir baskı uygulanmadığını söyleyen Demir, “Bize sadece ‘namaz kılmak isteyen kılabilir‘ dediler. Bazı arkadaşlarımız, ‘sigara içenlerin parmağını kestiğiniz söyleniyor” diye sordular. Onlar da, ‘öyle bir şey yok, içebilirsiniz. Bizi her yerde kötülüyorlar, dünyaya, millete kötü tanıtılıyoruz. Serbestsiniz, İsteyen sigara içebilir. Biz sadece uyarırız, yapmak isteyen serbesttir, günahı onun boynuna dediler” diye devam etti.

“En çok ailemi özledim"

Kaçma durumlarının olmadığın kaydeden ve sorunun şirketle olduğu yönünde ısrarlı söylemlerin olduğunu belirten Demir, “Şirketle irtibattayız, bir-iki gün, birkaç saat, 10 gün derken, anca dün serbest kaldık. Bize, ‘şirketle bir sorunumuz var’ dediler. Ama ne olduğunu bilmiyoruz. Onlarla görüşüp hallettikten sonra, bizi serbest bırakacaklarını söylediler” dedi. 23 gün ayrılıkta en çok ailesini ve vatanını özlediğini kaydeden Demir, şöyle konuştu:

“En çok ailemi özledim. Bir de vatanımı özledim. Ailemizle görüşmeye izin veriyorlar ama sınırlı oluyordu. Allah razı olsun, devletimizden.”

Kaçırılan konsolosluk personelinin daha iyi şartlarda ağırlandığına inandığını belirten Demir, “Biz görmedik ama konsolosluklar bizden daha iyi emin ellerdedir. Biz açık alanlarda kaldık. Çünkü onlar konsoloslukta görevli oldukları için öyledir. Hatta bizim için bile otel gezdiler ama bulamadılar” diye konuştu

“Serbest bırakılacağımıza inanamadım”

Sabah saatlerinde yanlarına gelen birinin serbest bırakılacağını söylediğini anlatan Demir, ama buna inanamadığını kaydetti.

Demir, “Sabah yanımıza geldi birisi, zaten tanımıyoruz. ‘Biz Müslümana zarar vermeyiz, siz ailelerine gideceksiniz, ailelerinizi arayın’ dediler. Ben de babamı aradım, bizi bırakacaklarını söylediler. Emin değildim, inanmadım ama babam da görüştü. Bizi bıraktılar” dedi.

"Halifelik ilanı maskeleri indi"

Demir, IŞİD mensuplarının halifeliği ilan etmelerinin ardından yüzlerine taktıkları maskeleri indirdiklerini kaydetti. Sürekli Arapça konuşulduğunu kaydeden Demir, “Türkiyeli olan, Türkçe konuşan görmedik. Halifeliği açıkladıktan sonra tüm maskelerini indirdiler. Bizimle Arapça konuşuyorlardı” dedi.

“Devlet bizi orada unutmadı”

Orad akalan TIR kendisine ait olduğunu vurgulayan Demir, Türk Devleti’nin kendilerini orada unutmadığını, Türkiye hiç unutmayacağına inandığını ifade etti. Demir, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Alıkoyulan TIR, bana aittir. Devletimiz, orada bizi unutmadı, burada da bizi unutmaz. Bu mesleği yapıp yapmayacağımı bilmiyorum. Ben gitmek istemiyorum. Benim için bitti, orası.”

23 gün aradan sonra çocuklarına kavuşan Demir, kendisini özleyen çocuklarından sık sık Irak’a bir daha gitmemesi için telkinler aldı. Demir, çocuklarına sarılıp, öperek, hasret giderdi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler