YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şemdinli'deki saldırı kameralara yansıdı
Şemdinli'de, teröristlerin patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırı MOBESE kamerasınca kaydedildi.
Şemdinli'deki saldırı kameralara yansıdı
23 Ekim 2015 / 22:16 Güncelleme: 23 Ekim 2015 / 22:19

Şemdinli ilçesinde, teröristlerin patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırı MOBESE kamerasınca kaydedildi.

Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Şemdinli Devlet Hastanesi ile çok sayıda iş yeri ve evin bulunduğu Serment Caddesi'nde önceki gece terör örgütü PKK tarafından bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırı MOBESE kamerasına yansıdı.

Görüntüde, araçların seyir halinde olduğu caddede yaşanan patlamanın ardından vatandaşların olay yerinden koşarak uzaklaştığı görülüyor.

Şemdinli Devlet Hastanesinde sağlık hizmetlerinin aksamasına da yol açan terör saldırısında, kamu kurumları ile 160 iş yeri ve çok sayıda ev hasar görmüş, 20 iş yeri kullanılamaz hale gelmişti.

500 kilogram TNT

Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Şemdinli Devlet Hastanesi ile çok sayıda iş yeri ve evin bulunduğu Serment Caddesi'nde önceki gece terör örgütü PKK tarafından bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırının detayları ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre, saldırının yaklaşık 500 kilogram TNT ve C4 yüklü ciple gerçekleştirildiği değerlendiriliyor.

Güvenlik güçlerince olay yerinde yapılan incelemelerde, patlama alanında doku parçası bulunmadığı, yolun eğimli olmasından faydalanan teröristlerin indikten sonra aracı yokuş aşağı bıraktıkları ve patlayıcıları uzaktan kumanda ya da el bombası ile ateşledikleri bilgisi üzerinde duruluyor. 

Patlamanın caddede 3 metre 70 santim çapında, 65 santim derinliğinde çukur açtığı öğrenildi. Ayrıca, patlamanın yaşandığı gece hastane binasının zarar görmesi nedeniyle bazı hastaların zemin kattaki yemekhanede tedavi edildiği bildirildi.

Bu arada, saldırıda 3 vatandaşın hafif yaralandığı ve tedavilerinin ardından taburcu edildikleri öğrenildi.

Diyaliz hastası "perişan" oldu

Şemdinli'de teröristlerin patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırıda ilçedeki devlet hastanesinin hasar görmesi nedeniyle böbrek hastaları diyaliz tedavilerini Hakkari ve Yüksekova'daki hastanelerde sürdürdü.

Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Şemdinli Devlet Hastanesi ile çok sayıda iş yeri ve evin bulunduğu Serment Caddesi'nde önceki gece terör örgütü PKK tarafından bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırı, hastanede tedavi gören vatandaşları da mağdur etti.

Saldırı nedeniyle hastanede acil, kadın doğum, yenidoğan ile diyaliz birimlerinde hasar oluşması üzerine tedavilerini yaptırmaları gereken hastalar Hakkari veya Yüksekova'ya gitmek zorunda kaldı.

Şemdinli'de 14 yıldır diyalize giren 56 yaşındaki Perişan Gezer de saldırı nedeniyle tedavisini Hakkari Devlet Hastanesinde sürdürdü.

Gezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırı anında evde olduğunu, patlamanın etkisiyle hem evinde ve hem de yıllardır tedavi gördüğü diyaliz servisinde hasar oluştuğunu anlattı.

"Tedavi için önce Yüksekova'ya oradan da Hakkari'ye geldim. Bu durum beni çok yordu ve zorlandım" diyen Gezer, terör saldırılarının tekrarlanmaması temennisinde bulundu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler