YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selam Tevhid'de kumpas soruşturması: 26 gözaltı
Selam Tevhid'de kumpas soruşturması kapsamında 26 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bir dönem Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı yapan Merkez Valisi Ahmet Pek de gözaltına alınan isimler arasında.
Selam Tevhid'de kumpas soruşturması: 26 gözaltı
10 Şubat 2016 / 19:28 Güncelleme: 10 Şubat 2016 / 19:36

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Selam Tevhid'de kumpas soruşturması kapsamında, aralarında üst düzey emniyet görevlilerinin de bulunduğu 26 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Bu kapsamda, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, başta İstanbul olmak üzere Ankara, Kocaeli, Çorum, Diyarbakır, Malatya, Mardin, Siirt, Hakkari, Bursa ve Antalya'da operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda, aralarında eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Merkez Valisi Ahmet Pek ile eski Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürü Ayhan Koç'un da arasında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Hakkında gözaltı kararı bulunan 16 şüphelinin de yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.
"Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamasıyla haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin, takipsizlikle sonuçlanan Selam Tevhid soruşturmasının Ankara'daki ayağını yürüttükleri öğrenildi. Şüphelilerin, o dönemde başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile üst düzey bürokrat ve siyasetçileri dosya kapsamında takip ettikleri iddia ediliyor. Şüphelilerin Ankara'daki söz konusu soruşturmayı, 2012 yılının mart ayında yapılan bir ihbarla başlattıkları öne sürülüyor.
Bir dönem Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı yapan Merkez Valisi Ahmet Pek de gözaltına alınan 10 şüpheli arasında.

Ahmet Pek kimdir?

2001 yılında 1 yıl süreyle Ağrı İl Emniyet Müdür Vekilliği görevini yürüten Ahmet Pek de şüpheliler arasında. 2005–2011 yıllarında Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı olarak görev yapan Ahmet Pek, daha sonra Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştı. 2012'de Iğdır Valisi iken merkeze alınan Pek, gözaltına alındı. Uzun yıllar İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü olarak görev yapmıştı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler