YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Selahattin Eyyubi Havalimanı 6 aydır kullanılamıyor
Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli yatırımlarından olan ve terör saldırıları nedeniyle yaklaşık 6 aydır hizmet veremiyor. Buna karşın pist, acil inişler de göz önüne alınarak her an kullanıma hazır halde tutuluyor.
Selahattin Eyyubi Havalimanı 6 aydır kullanılamıyor
23 Şubat 2016 / 14:15 Güncelleme: 23 Şubat 2016 / 14:21

Artan terör saldırıları nedeniyle yaklaşık 6 aydır hizmet verilemeyen Yüksekova'daki Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın pisti, kar yağışının etkili olduğu günlerde ekiplerce temizlenip kullanıma hazır hale getiriliyor.

foto-367.jpg

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli yatırımlarından olan ve terör örgütü PKK'nın saldırılarla yapımını sürekli engellemeye çalıştığı Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda terör saldırıları dolayısıyla yaklaşık 6 aydır hizmet verilemiyor.

102 milyon lira harcanarak 5 yılda tamamlanan havalimanı, 26 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı görkemli törenle hizmete açılmıştı. Açılışı bölgede büyük heyecan yaratan havalimanından 2 ayda 23 bine yakın yolcu yararlandı. 

Terör örgütünün saldırıları nedeniyle havalimanının hizmet verememesi nedeniyle bölge ekonomisi de olumsuz etkilendi. Batı illerine seyahat etmek isteyen vatandaşlar, karayoluyla geldikleri Van'daki havalimanını kullanmaya başladı.

Karla kaplanan pist her gün temizleniyor

Selahaddin Eyyubi Havalimanının 45 metre genişliğinde ve 3 bin 200 metre uzunluğundaki pisti, acil inişler de göz önüne alınarak her an kullanıma hazır halde tutuluyor. Kar yağışının etkili olduğu günlerde pist, Devlet Hava Meydanları İşletme Müdürlüğünce gönderilen tam donanımlı 4 iş makinesiyle sürekli temizleniyor. Ekiplerin 24 saat aralıksız çalışmalarıyla biriken kar, pistin dışına çıkarılıyor.

 

AA

6 aydir
 // uykucu
kapali havaalanindan kac yuz kisi her ay maas aliyor?...
23 Şubat 2016 Salı 14:40
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler