YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sel yolları teslim aldı
Sel yolları teslim aldı
15 Mart 2010 23:30
Gemerek'te sel suları yolları kapattı: 7 Köye ulaşım sağlanamıyor

Tüm yurdu etkisi altına alan yağışlardan Sivas'ta nasibini aldı. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel, Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı 7 köyü ulaşıma kapattı. Sağanak yağışlar nedeniyle Gemerek'e bağlı Köseli köyü barajı da taştı.
        

Sivas'ın Gemerek ilçesinde etkili olan sağanak yağmur, ilçeye bağlı Köseli köyü barajını da taşırınca sel suları daha da şiddetlendi. Gemerek'e bağlı Yeniçubuk beldesinden geçen derenin yetersiz kalması sonucu sular yol üzerinden taştı. Eskiçubuk, Ekizce, Talazoğlu, Kuşkayası, Karaağıl ve Öziçi köylerini ilçeye bağlayan yolu trafiğe kapatan sel suları, yetkilileri de harekete geçirdi. Selin yaşandığı bölgeye giden iş makineleri sel ortasında kalan bir aracıda kurtardı.
     

Bölgeye incelemelerde bulunmak için giden Gemerek Kaymakamı Adnan Tezcan, Yeniçubuk Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Sivas İl Encümeni Dadaloğlu Karakoyun olası can ve mal kaybı yaşanmaması için olay yerinde alınabilecek önlemleri gözden geçirdiler. Köseli barajının yıkıldığı iddiaları üzerine Köseli Köyü Muhtarı Osman Yıldırım'ı telefonla arayarak bilgi alan Kaymakam Adnan Tezcan, barajda herhangi bir çökmenin olmadığını ancak aşırı yağışlar nedeniyle barajın taştığı bilgisini aldı.
   

 Kriz masası oluşturduklarını söyleyen Yeniçubuk Belde Belediye Başkanı Mustafa Demir, dere yatağındaki köprünün iş makineleriyle ıslah edildiğini açıkladı. Demir, meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiler çerçevesinde yağışların süreceğini ve olası sel baskınları neticesinde yaşanabilecek can ve mal kaybını önlemek amacıyla sabaha kadar tetikte olduklarını söyledi.
     

Yeniçubuk'un Atakent Mahallesi girişinde bulunan alt geçidin de sel suları altında kaldığını belirten Demir, suların çekilmesi için iş makineleriyle aralıksız çalıştıklarını bildirdi. Sivas il encümeni Dadaloğlu, Karakoyun'da derelerin sel sularını taşıyamadığını ve o yüzden bu manzaranın yaşandığını söyledi. Öte yandan sel suları dere kenarında bulunan biriket imalatçılarını da olumsuz etkiledi. Sel suları nedeniyle biriket makineleri de kullanılamaz hale geldi. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler