YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehzade Mustafa Türbesi’ne ziyaretçi önlemi
Şehzade Mustafa Türbesi’ne ziyaretçi önlemi
21 Şubat 2014 16:17
Muhteşem Yüzyıl dizisindeki ölüm sahnesinin ardından Şehzade Mustafa'nın Bursa'daki kabrinde aşırı ziyaretçi akını nedeniyle bazı önlemler alınmasına neden oldu.

Restorasyon çalışmalarının ziyaretler sebebiyle yavaşladığı külliyede, tarihi yapının girişi görevlilerce konan bariyerlerle kapatıldı.Muhteşem Yüzyıl dizisinde Şehzade Mustafa'nın boğdurma sahnesinin yayınlanmasından sonra binlerce kişi Şehzade Mustafa'nın türbesini ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından külliyede süren restorasyon çalışmaları ziyaretler sebebiyle bir süre yavaşladı. Şehzade Mustafa'nın ölüm sahnesinin yayınlanmasının ardından türbeye her gün ziyaretler olması sebebiyle yetkililer tedbir almaya başladı. Restorasyonun gününde tamamlanması için Şehzade Mustafa'nın da bulunduğu külliyeye girişler yasaklandı. Külliyenin giriş kapılarına konan bariyerler ile vatandaşların türbeye girmesine müsaade edilmiyor.

Külliye dışında dua ettiler

Külliyeye gelen vatandaşları görevliler geri çevirmek zorunda kalıyor. Bazı ziyaretçiler demir parmaklıkların arkasında dua etti. İstanbul'dan Bursa'ya gelen Arif Alim isimli vatandaş, "Diziyi izlediğimde çok etkilendim. Uludağ gezimizi tamamladıktan sonra Şehzade Mustafa'nın türbesini görmek istedik. Ama bariyer konulmuş. İçeriye giremiyoruz. Artık külliyenin dışından duamızı edeceğiz" dedi.

"Sahneyi izlediğimde duygulandım"

Oyuncu Mehmet Günsür'ün canlandırdığı Şehzade Mustafa'nın ölüm sahnesini izlerken duygulandığını belirten Vahide Alim ise, "Diziden çok etkilendim. Tadilat olduğu için bizi içeriye almıyorlar. Tadilat bittikten sonra ilk işimiz buraya gelmek ve türbeyi ziyaret etmek olacak" diye konuştu.

Muradiye Külliyesi, Bursa’da Osmanlı Sultanları tarafından yaptırılan son külliye olarak biliniyor. Sultan 2. Murat tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan külliyede, Muradiye Camii, hamam, medrese, imaret ve 12 türbe yer alıyor. Külliyede restorasyon çalışmaları Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler