YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şeb-i Arus törenleri başladı
Şeb-i Arus törenleri başladı
07 Aralık 2014 18:27
Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan'ın da katıldığı "Kandil uyandırma merasimi" ile başladı.

 

Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun da katıldığı "Kandil uyandırma merasimi" ve "Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü" ile başladı.

İlk olarak Alaaddin Tepesi yakınlarındaki Mevlana ile Şems-i Tebrizi'nin buluştuğu noktaya yerleştirilen Meracel Bahreyn (İki denizin buluşması) Kandili; Bakan Elvan, Orman, Hacıosmanoğlu, Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile protokol üyeleri tarafından yakıldı.

Protokol üyeleri daha sonra Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze Komutanlığı Mehteran Birliği eşliğinde Konya Valiliği önüne kadar yürüdü. Mehteran Birliği tarafından burada konser verildi.

Konserin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Elvan, törenler esnasında çok duygulandığını söyledi.

Bu yıl Hz. Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü olduğunu belirten Elvan, şöyle devam etti:

"Kandil uyandırma merasimi de yine bildiğiniz gibi Şems Hazretleri ile Hz. Mevlana'nın buluştuğu haneyi simgeleyen ritüel bir törendi. Sevgi yürüyüşü ile devam edeceğiz. Hz. Mevlana gerçekten sevgi, hoşgörü, barış denildiği zaman ilk akla gelen isim.

Hele hele bugünkü dünyamızda, bugünkü yaşanan olayları dikkate aldığımızda sadece Türkiyemizin değil tüm dünyanın Hz. Mevlana'nın düşüncelerine ve yaklaşımlarına ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Gerçekten Hz. Mevlana gönülden gönüle bağ kuran bir büyüğümüz. İşte bugünlerde buna daha çok ihtiyacımız var. Tüm dünyanın Hz. Mevlana'yı daha iyi tanıması, okuması ve anlaması gerektiğini düşünüyorum."

Bu tür törenlerin Hz. Mevlana'yı anmak için farkındalık oluşturduğunu ifade eden Elvan, dünyanın birçok ülkesinde bile "sevgi, hoşgörü, barış, kardeşlik" denildiği zaman akla Hz. Mevlana'nın geldiğine işaret etti.

Gülbang duasına turistler de eşlik etti

Konya Valiliği önünde başlayan "Sevgi ve hoşgörü yürüyüşü", Mevlana Müzesi önünde sona erdi. Müze gezisinin ardından, Mevlana Dergahı Semahanesi'nde sema gösterisi ve bir Mevlevi geleneği olan Gülbang duası yapıldı. Duayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nda görevli Semezenbaşı Ahmet Sami Küçük yaptı. Gülbang duasına, o sırada müzede bulunan yerli ve yabancı turistler de eşlik etti.

Etkinlikler, akşam Mevlana Kültür Merkezi'nde açılacak sergiler, fotoğraf yarışması ödül töreni, konser ve sema ayiniyle devam edecek. Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri, Mevlana'nın hayata gözlerini yumduğu 17 Aralık akşamı gerçekleştirilecek Şeb-i Arus'a (Düğün gecesi) kadar devam edecek.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler