YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savcı 35 yıl hapis cezası istedi
Savcı 35 yıl hapis cezası istedi
21 Ekim 2010 18:41
Otopartaki bomba yüklü minibüs davasında gelişme

Ankara Sıhhiye'deki çok katlı otoparkta 11 Eylül 2007'de cep telefonu düzenekli bomba yüklü minibüs bulunmasına ilişkin davada esas hakkındaki görüşünü sunan savcı, üç sanığın ''silahlı terör örgütü üyesi oldukları'' gerekçesiyle 15'er yıla, bir sanığın ''silahlı terör örgütü yöneticisi olduğu ve örgüt faaliyeti çerçevesinde tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurup el değiştirilmesi'' suçunu işlediği gerekçesiyle 35 yıl 10 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ali Sayan, Alpaslan Özkan ve İdris Nakçi ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki görüşünde, sanık Nakçi'yi ''PKK/Kongra-Gel terör örgütünün yöneticisi sıfatıyla hareket ettiği ve terör örgütünce gerçekleştirilecek eylemlerde kullanılması amacıyla bombalı aracın hazırlanmasında kullanılmak üzere patlayıcı madde temin edip naklini sağladığı'' gerekçesiyle, Türk Ceza Kanunu ile Terörle Mücadele Kanunu'nun ''silahlı terör örgütü yöneticisi olma'' ve ''örgüt faaliyeti çerçevesinde tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirilmesi''ne ilişkin maddeleri uyarınca 20 yıldan 35 yıl 10 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Tutuksuz sanık Mustafa Bayar ile Özkan ve Sayan'ın ''terör örgütünün gençlik yapılanması adına faaliyette bulunduklarını'' ifade eden savcı, ''sanıkların eylem ve irtibatları ile evlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen propaganda içerikli yayınların yoğunluğunu'' gerekçe göstererek, ''silahlı terör örgütü üyesi olma'' suçlamasından 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını talep etti.

Sanık avukatları, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre talep etti, müvekkillerinin uzun süredir tutuklu oldukları gerekçesiyle tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamını, sanık ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesini kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

İddianamede, sanık Nakçi'nin ''terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e patlayıcı madde sağlama, bu amaçla patlayıcı maddenin ülke içinde bir yerden başka bir yere naklini sağlama, terör örgütüne üye olma'' suçlarından 19 yıl 6 aydan 37 yıla, Özkan, Sayan ve Bayar'ın ise ''terör örgütü PKK/Kongra-Gel üyesi olma'' suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla kadar hapse mahkum edilmeleri isteniyor. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler