YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez
Savaş mağduru Suriyelilere ücretsiz protez
12 Aralık 2015 23:45
Uluslararası Hastalara Yardım Derneği bünyesinde faaliyet gösteren 20 Suriyeli, iç savaşta uzuvlarını kaybeden hemşehrilerine ücretsiz hazırladıkları protezlerle kol kanat geriyor.

Uluslararası Hastalara Yardım Derneği bünyesinde faaliyet gösteren, aralarında protez uzmanı, hekimler ve teknisyenlerin de bulunduğu İradi Adımlar Derneği gönüllüsü 20 Suriyeli, iç savaşta uzuvlarını kaybeden hemşehrilerine ücretsiz hazırladıkları protezlerle kol kanat geriyor. 

Gaziantep'teki faaliyetine yaklaşık 5 ay önce başlayan dernekte, internet üzerinden kaydı alınan Suriyeli hastalar merkeze getirilerek kontrolleri yapılıyor.

Gerekli ölçüm ve tetkiklerin ardından protezleri hazırlanan hastalar, uzmanlar eşliğinde bir taraftan rehabilite edilirken diğer taraftan protezlerine alıştırılıyor.

Kısa sürede 91 hastayı proteze kavuşturan dernek yöneticileri daha fazla savaş mağduruna umut olmak için var güçleriyle çalışıyor.

Ortopedi doktoru olan dernek müdürü Hamza El Diyab, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllülerden oluşan 20 kişilik personelle Suriyeli savaş mağdurlarına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Diyab, "Hastalarımızı araçlarla alıp merkeze getiriyoruz. Rehabilitasyon eğitiminden sonra protezlerini hazırlıyoruz. Test aşamasında protez kullanımına alıştırıyoruz. Hastamız ne zaman kendini rahat hissederse o zaman normal hayatına dönüyor. Yani 'protezi taktık işimiz bitti' demiyoruz. Hastamız normal hayatına dönene kadar yanında oluyoruz. Yaklaşık 5 ayda 91 hastamıza bu şekilde protez taktık. Elimizden geldiğince daha çok sayıda savaş mağduru Suriyeliye yardım etmek istiyoruz" dedi.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler