YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarımsağı don vurdu!
Sarımsağı don vurdu!
22 Haziran 2015 07:53
Türkiye'nin yüzde 25'lik sarımsak ihtiyacının karşılandığı Taşköprü sarımsağına, son günlerde etkili olan dolu ve sağanak yağış zarar verdi.

Sarımsak üreticileri, zararın 300-400 dönümlük bir arazide yaklaşık 1,5 milyon TL civarında olduğunu belirttiler. 

Kastamonu’da son günlerde etkili olan dolu ve sağanak yağış, ‘beyaz altın’ olarak nitelendirilen dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağının tarladaki mahsulüne zarar verdi. Tarlada dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağında, yüzde 50’nin üzerinde rekolte düşüşü yaşandı.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine bağlı Alatarla köyü ve civarında, sarımsak üretimiyle geçimini sağlayan çiftçiler, son günlerde etkili olan dolu ve yağışlar nedeniyle tarladaki mahsulünde düşüş yaşadı.

Türkiye’nin yüzde 25’lik sarımsak ihtiyacını karşılayan Taşköprü’de geçtiğimiz yıl 18 bin ton sarımsak elde edilirken, bu yıl mahsulde yüzde 50 oranında düşüş bekleniyor.

Her yıl Taşköprü’de 4 bin ailenin geçim kaynağı olan sarımsağın, hava şartları nedeniyle rekoltesinde düşüş yaşanması durumunda fiyatların da sarımsağa yansıması bekleniyor.

Tarlasındaki mahsulü zarar gören sarımsak üreticileri, çeşitli ilaçlama ve gübreleme teknikleriyle mahsulünü kurtarmaya çalışıyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler