YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıkamış şehitleri anılıyor  ​
Sarıkamış şehitleri anılıyor ​
01 Ocak 2016 23:08
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı dolayısıyla mevlit okutuldu, meşaleli yürüyüş düzenlendi.

Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılında şehitler için Sarıkamış ilçesi Kazım Karabekir Paşa Camisi'nde mevlit okutuldu.

Kars Müftüsü Mehmet Genç,Allahuekber Dağları'nda canlarını hiç çekinmeden feda eden şehitleri rahmet, minnet ve şükranla andıklarını belirterek, bugün ülke tarihinin en dramatik savaşlarından birinin 101. yılı olduğunu anımsattı.

Genç, "Bizim tarihimizde zaferler kadar acılarda oldukça büyük yer tutmaktadır. Yemenin kızgın çöllerinde, Çanakkale'nin derin sularında, Sarıkamış'ın dondurucu soğuğunda yitip giden Anadolu evlatlarının hikayesi buradadır. Şehitlik büyük bir derecedir. Şehitler hem Allah'ın övgüsünü hemde peygamberimizin sevgisini kazanan mesut ve bahtiyar insanlardır" dedi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler okunmasının ardından, vatandaşlar meşaleli yürüyüş için Gaziler Meydanı'nda toplandı.

Ellerine Türk bayrakları ve meşale alan yaklaşık 5 bin kişi, hava sıcaklığının sıfırın altında 18 derece olmasına rağmen, 3 kilometrelik yürüyüşün ardından, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne geldi. Kalabalık, burada şehitler için saygı duruşunda bulunarak, istiklal marşı okudu ve dua etti.

Düzenlenen anma programına Kars Valisi Günay Özdemir, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Aslan, Selahattin Beyribey, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler