18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul20 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya17 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır20 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa20 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıkamış şehitleri anılıyor
Sarıkamış şehitleri anılıyor
05 Ocak 2014 19:47
Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Türkiye Şehitleriyle Yürüyor anma etkinliği başladı.

Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor Anma Yürüyüşü" başladı.

Sabahın erken saatlerinde binlerce vatandaş, Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçiği anmak için yürüyüşün başlangıç noktası olan Kızılçubuk mevkisinde toplandı.

Kars Müftüsü Mehmet Genç ve beraberindekiler, Kur'an-ı Kerim tilaveti yaptı, vatandaşlarla dua etti. Buradaki programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile çok sayıda askeri yetkili katıldı.

Bakan Kılıç, yaptığı konuşmada, burada toplanan herkesin ecdadının ve şühedanın izinde yürüyeceğini belirterek, "Sizler buraya gelmiş olmakla bir kere daha ne kadar büyük bir ecdadın torunları olduğunuzu ispatladınız. Allah hepinizden razı olsun. Bu vatan için, bu millet için inancımız, kutsallarımız ve bayrağımız için şehit olmuş bütün kardeşlerimizi hayırla şükranla ve rahmetle yad ediyoruz. Bugün burada hepimiz onların en büyük fedakarlıklarını, yani canlarını vermiş olmalarının hürmeti üzerine buradayız" dedi.

Bugün herkesin eşit olduğunu vurgulayan Kılıç, "Her zaman eşitiz ama bugün başka bir eşitiz. Çünkü, biz onların yürüdüğü, nefeslerinin donduğu yerde onlar gibi yürüyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kutlu yürüyüşü hiçbir zaman durmayacaktır. Sizler bunun en büyük garantisisiniz. Milletimizin ve devletimizin geleceğisiniz. Bugün buraya nasıl geldiyseniz her zaman ve her yerde sizlerden bir ricam var, üzerinizde taşıdığınız emanetin sahibi olun. Burada dalgalandırdığınız bayrağımız her zaman üzerimizde dalgalanacak inşallah" diye konuştu.

Kılıç, bu yürüyüşün sonsuza kadar devam edeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bugün bizler ve sizler, yarın çocuklarımız, torunlarımız inşallah onlar da bizi, bizlerin bugün şehitlerimizi yad ettiğimiz gibi dualarla anacak. Burada şehit olanlar 'Allah Allah' nidalarıyla şehit oldu. Vatan ve millet sevgisiyle şehit oldu, inşallah bizler de bu şuur içerisinde milletimize ve devletimize hizmet edeceğiz. Bugün burada milletvekillerimiz var, belediye başkanlarımız var, valimiz var, üst düzey bürokratlarımız var ama hepimiz bu yürüyüşü yan yana, kol kola ve sizlerle gençlerle beraber yapacağız. Sadece gençlerle değil buraya gelmiş olan her kardeşimizle... Ülkemizin her yerinde bugün Sarıkamış şehitleri hatırlanıyor, onlar için dualar, mevlitler okunuyor, Allah kabul eylesin inşallah. Şimdi buradan 8,5 kilometrelik yürüyüşümüze başlıyoruz. Hep beraber kol kola, omuz omuza 99 sene evvel nasıl yürüdüysek yine bu şekilde yürüyeceğiz inşallah, Allah hepinizden razı olsun."

Kılıç ve beraberindekiler daha sonra 8,5 kilometrelik yürüyüşe başladı. Yürüyüş Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde sona erecek.

Diğer illerde de anıldı

Sarıkamış şehitlerini anmak için Van, Bitlis, Muş, Şırnak ve Siirt'te yürüyüş düzenlendi.

Van'da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Gençlik Merkezleri tarafından Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yürüyüş, Abalı Kayak Merkezinden Artos Dağı'na doğru temsili olarak gerçekleşti.

Öğrenciler ve gençler ellerinde Türk bayrakları ile 2 kilometre yürüdü. Yürüyüş sonunda toplanan katılımcılar, Sarıkamış şehitleri anısına Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.

Yürüyüşe katılan Vali Aydın Nezih Doğan, bugün Türkiye'nin her yerinde Sarıkamış'ta şehit düşen Mehmetçikler için saygı yürüyüşü yapıldığını söyledi.

Bitlis

"Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" adlı etkinlik kapsamında öğrenciler, dondurucu havada sarıkamış şehitleri anısına yürüdü.

Bitlis-Tatvan karayolundaki tarihi El-Aman Hanı arkasında bulunan kayak merkezinde gerçekleştirilen yürüyüşe 20 ilden yaklaşık bin öğrenci katıldı.

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Bitlis Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, "Çocuklar bu dondurucu havada o aziz şehitlerimizin hatırasını yad ederek bir nevi o günleri yaşıyor" dedi.

Muş

Valilik önünde başlayan yürüyüş Zafer Mahallesi İstasyon Caddesi'nde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü hizmet binası önünde sona erdi. Etkinliğe idareci, sporcu ve öğrenciler katıldı.

Şırnak

Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğünce düzenlenen etkinlik kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup, Şırnak Şehir Stadına kadar yürüdü.

Gençlik Hizmetleri Spor il Müdürü Selahattin Yüreç, tarihteki destanlardan birinin de Sarıkamış destanı olduğunu belirterek, "90 bin vatan evladı yazlık kıyafetleri ile ayaklarında çarıkla donarak şehit oldu. İnşallah onların bu adanmışlığı sizlere de örnek olur" dedi.

Yürüyüşün ardından şehitler için okunan duaların ardından vatandaşlara atkı ve bere dağıtıldı.

Siirt

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Siirt Öğenci Yurdu önünden başlayan yürüyüş, Siirt Halk Eğitimi Merkezi önünde sona erdi.

Siirt Gençlik Merkezi Müdürü İrfan Tekin yaptığı konuşmada, gençlere tarihin ve kültürel mirasın daha iyi tanıtılması gerektiğini belirterek, Sarıkamış'ın da çok önemli bir milli ve manevi değer olduğunu vurguladı.

Slayt gösterileriyle sona eren anma törenine Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüsam Olgaç, Siirt Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Yakup Polat ile çok sayıda kurum temsilcisi ile öğrenciler katıldı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler