YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarıkamış şehitleri anılıyor
Erzurum'da 98 yıl önce gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı sırasında şehit olanlar düzenlenen etkinliklerle anılıyor.
Sarıkamış şehitleri anılıyor
21 Aralık 2012 / 13:03 Güncelleme: 21 Aralık 2012 / 13:35

 

Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Valiliği tarafından organize edilen Sarıkamış Harekatı şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında Güneş İlköğretim Okulu önündeki Erzurum'un Kahraman Çocukları Anıtı önünde tören düzenlendi.
 
Türkiye İzciler Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, burada yaptığı konuşmada, Lübnan'dan gelen bir ekibin de aralarında bulunduğu 500 kişilik gurupla bu etkinliği tamamlayacaklarını söyledi.
 
Subaşı, Sarıkamış Harekatı şehitlerini anma programının bu yıl 8'incisini düzenlediklerini, izcilerin Sarıkamış Harekatı'nda olduğu gibi faaliyetlerine başladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
 
''O dönemlerde askerlere çocukların gıda taşımasını konu alan rölyefin önünde geçişleriyle ilgi hadise canlandırılıyor. Burada yapılan programın ardından Gaziler köyüne hareket edilecek. Orada kurulan karargahta çocuklarımız kalacaklar. Bu akşam Sarıkamış Şehitleri için mevlit okutulacak. Yarın da izcilerimiz büyük bir kısmı Kaynak Yayladaki şehitliklere çıkacaklar. Orada kurulan çadırlarda eksi 45 dereceye varan soğuklarda, çadırlarda kalacaklar. Dedelerinin yaşadığı zorlukları orada yaşayacaklar. Burada 2 gün kaldıktan sonra Gaziler köyüne dönerek buradaki törene katılacaklar. Bu törende ordumuzun Gaziler köyüne girişi ve Türk Bayrağı bulunamayınca alay sancağının ezan okunan caminin minaresine çekilmesi canlandırılacak.''
 
Lübnan'dan gelen izci grubu lideri Wissou Hajjov da Lübnan'dan 27 kişilik ekiple geldiklerini vurgulayarak, ''Türk kardeşlerimizle bu duyguyu paylaşmak istedik. Bu bizim Erzurum'daki 2'inci kampımız. Buraya Türk şehit kardeşlerimizi anmak için geldik. Bu yıl Çanakkale kampına katıldık. İnşallah Lübnan ve Türk kardeşliği devam eder. Siz bize gelirsiniz biz de sizin ülkenize geliriz'' diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Sarıkamış Harekatı şehitlerini anmak için yola çıkan 500 kişilik ekip, otobüslerle Erzurum'un Narman ilçesine hareket etti.
 
 
AA
 
Etiketler:
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler