YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şanlıurfa'da şiddetli patlama: Vali "canlı bomba" dedi
Şanlıurfa Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. rk resmi açıklama göre 30'dan fazla ölü ve onalrca yaralı var.
Şanlıurfa'da şiddetli patlama: Vali "canlı bomba" dedi
20 Temmuz 2015 / 15:30 Güncelleme: 20 Temmuz 2015 / 21:53

Şanlıurfa Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önündeki bahçede saat 11.45 sularında büyük bir patlama meydana geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Saldırıda 30'dan fazla öl, onalrca yaralı olduğu belirtildi

SURUÇ'TAKİ PATLAMAYA HDP'DEN İLK TEPKİ

Kobani'ye geçmek için dün İstanbul'dan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 genç Amara Kültür Merkezi'nde konaklıyordu.
Güvenlik güçleri saldırı sonra çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

PARÇA TESİRLİ BOMBA

Patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı belirtiliyor. Patlamanın bahçenin girişinde gerçekleştiği öğrenildi.  Saldırıya bir canlı bombanın yol açmış olduğu ihtimali de değerlendiriliyor.

GÖRGÜ TANIĞI DEHŞETİ ANLATTI

Yaşanan dehşeti bölgede bulunan görgü tanıkları anlattı. Görgü tanıklarından Garip çelik şunları söyledi:

"Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullar kobaniye geçeceklerini anlatıyorlardı. tam foto çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi. Tam basın açıklaması yapılırken oldu. Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik.

BOMBA KİTLENİN ORTASINDA PATLADI

Gerçekten şok büyük bir kargaşa yaşandı. Kamera elimdeydi, insanlar şoka girdiler, sonra yaralılar taşınmaya başlandı. Ambulanslar çok geç geldi. Araçlar yaralıları almak istemedi, kargaşa çıktı.  Polisler havaya ateş etti. İnsanlar ağlayarak geliyor. Sabah yolda kontrol yoktu ama sonra gelenler kontrol edildi alana gelirlerken. Planlanmış olabilir. Biz İstanbul’dan geldik. Dün yola çıkıp geldik.Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapılıyordu. Patlama olurken kameram açıktı çekim yapıyordu, alttan üste doğru patlama oldu. Mantık olarak poşet içinde veya yerde olması mantıklı gelmiyor, canlı bomba ihtimali var. Kitlenin tam ortasında oldu. İstanbul’dan birlikte geldiğim arkadaşlarım hayatını kaybetti."

Vali "canlı bomba" dedi

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük  az önce yaptığı açıklamada ölü sayısının 28'e yükseldiğini söyledi. Vali Küçük, patlamanın canlı bomba saldırısı nedeniyle gerçekleştiği iddiasını da doğruladı.

181835.jpg

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler