YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şanlıurfa'da eşek sırtında elektrik üretimi
Şanlıurfa'da eşek sırtında elektrik üretimi
25 Nisan 2015 20:34
Şanlıurfa kırsalında hayvanlarını otlatan çobanlar, cep telefonlarının şarj sorununu eşek sırtında taşıdıkları güneş paneliyle çözdü.

Güneşli gün sayısının en fazla olduğu şehirlerin başında gelen Şanlıurfa'da, yayla ve meralarda hayvanların başından ayrılamayan çobanlar, cep telefonlarını güneş enerjisini kullanarak şarj ediyor.

esek_4479.jpg

Tanesi 300 liraya güneş paneli

Eşek sırtında taşıdıkları, tanesi 300 ile bin lira arasında değişen küçük ebatlı güneş panelleriyle cep telefonlarını şarj eden çobanlar, hem acil durumlarda yakınlarını arayabiliyor hem de telefondan müzik dinliyor.

Bağyolu mevkisinde hayvan otlatan çobanlardan Ali Akbaş, yaptığı açıklamada, hayvanların merada otlamaya başladığı bu dönemde gece gündüz dışarıda kaldıklarını söyledi. Bu yıl havaların iyi gitmesi üzerine meraya erken çıktıklarını belirten Akbaş, arazide en önemli sorunlarının başında cep telefonlarının şarjının bitmesi geldiğini ifade etti.

2-410.jpg

İlaç gibi geldi

Medet Gözüyaşlı da güneş panellerinin kendilerine "ilaç" gibi geldiğini belirterek, "Paneller olmasaydı her gün eve gitmemiz gerekecekti ancak bu da pek mümkün değildi. Allah'a şükür paneller var. Onlarla telefonun bataryalarını şarj ediyoruz. Aynı elektrik gibi. Öğlen telefonu şarj ettiğimizde bir gün bize yetiyor" diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler