YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Samsun'da 'şap' karantinası
Samsun'da 'şap' karantinası
24 Ocak 2011 18:35
Samsun İl Hayvan Sağlığı ve Zabıta Komisyonu, şap hastalığı riskine karşı bazı ilçelerdeki canlı hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar kapatılması kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre, Vali Yardımcısı Mustafa Özer başkanlığında toplanan İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, bazı köylerde görülen şap hastalığıyla ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Komisyon, Çarşamba, Terme, Ladik, Kavak, Bafra, Havza ve Vezirköprü ilçelerine bağlı bazı köylerde görülen şap hastalığıyla ilgili komisyonun çalışmaları sonucunda çeşitli tedbirler aldı.

Tedbirler doğrultusunda söz konusu ilçelerde faaliyet gösteren canlı hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar kapatılması, karantina kapsamındaki bölgelerin kolluk güçlerince korunması, hayvan hareketlerine bağlı yol güzergahlarının denetiminin artırılması ve kurallara uymayanlar hakkında cezai yaptırım uygulanması kararlaştırıldı.

Komisyon ayrıca, şap hastalığıyla mücadelede gerekli aşı, dezenfektan ve malzeme temininde her türlü imkanın seferber edilmesine karar verdi. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler