YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Samsun için istihbarat var mıydı?
Samsun için istihbarat var mıydı?
20 Nisan 2010 17:10
Samsun Emniyet Müdürü Çelik: Samsun'a yönelik nokta istihbarat yoktu

Samsun Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, menfur saldırının il olarak istihbaratının alınmadığını sadece Karadeniz bölgesine yönelik, hain saldırıların, planların ve oyunların söz konusu olduğunu söyledi. "Saldırıyla ilgili bir istihbari bilgi alınmış mıydı? sorusuna Müdür Hulusi Çelik, "Bir ay önceden Samsunla alakalı değil genel anlamda, Karadeniz bölgesiyle alakalı duyum var. Bu nokta olarak gelen bir istihbari konu değil." dedi.
 

Samsun'un Ladik ilçesinde polis ekibine düzenlenen hain silahlı saldırı sonucunda 2 polis memurunun şehit edilmesi ile ilgili bir araya gelen siyasi parti il başkanları, düzenledikleri ortak basın açıklamasının ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Emniyet Müdürü Hulusi Çelik'e taziye ziyaretinde bulundu.
 

Burada gazetecilerin kamuoyunda "İstihbari bilgi vardı" yönündeki iddialarla ilgili soruları cevaplandıran Mürdür Çelik, bu menfur saldırının Samsun'da cereyan ettidiğine dikkat çekti.
 

"Karadeniz Bölgesi'ne yönelik, hain saldırı söz konusu, planlar, oyunlar söz konusu. Burada sadece Samsun'un değil." diyen Çelik, "Trabzon, Ordu, Giresun, Rize'nin daha dikkatli ve duyarlı olması gerekiyor. Önümüz yaz dönemi. Vatandaşlarımızdan daha uyanık olmalarını, gördükleri şüpheli durumlarda bilgilerini güvenlik güçleriyle paylaşmasını özellikle istiyorum. Bu bir mücadele süreci. Vatandaşın bunlara fırsat vermemesi, burada konuşlanamayacaklarının, yenik düşeceklerine işaret olacaktır. O anlamda da ben vatandaşlarımızndan bu konuda destek istiyorum." şeklinde konuştu.
 

"Saldırıyı gerçekleştiren örgüt hakkında bilgi var mı?" sorusunu ise Çelik, "Örgütsel anlamda iş birliği ve birlikteliği şimdiye kadar değişik zamanlarda olmuş. Bu yeni başlayan bir şey değil. Geçmiş dönemlerde de görülmüş ve olmuş. Bugün de olması kuvvetle muhtemeldir. Ama bilgi paylaşımı, ama kendi aralarındaki eksik gördükleri ihtiyaçlarıyla alakalı destek verme şeklinde olabilir.
 

Bunların on tanesi, yüz tanesi, bin tanesisin bile bir araya gelip bir işleme girmiş olması bir anlam ifade etmez. Türkiye Cumhuriyeti, bin asırdır devlet. Bundan sonra binlerce asır da devam edecek. 3-5 tane çapulcunun belli şeyleriyle ne bizim moralimizi bozabilirler, ne de yolumuzdan çevirebilirler. Türk milleti, asrın sonu yani kıyamete kadar ayakta duracaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." açıklamasını yaptı. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler