YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakarya'da kıyıya vuran balıklar telef oldu
Sakarya'da kıyıya vuran balıklar telef oldu
29 Eylül 2014 16:17
İddiaya göre, ilçede faaliyet gösteren fabrikaların boşalttığı atıklar nedeniyle Büyükyanık Mahallesi'nden geçen Roçka Kanalı'ndaki balıklar zehirlendi. Telef olan 25-30 kilogramlık balıklar, kıyıya vurdu.

Durumu gören mahalle sakinleri, konuyu yetkililere aktardı. Bunun üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü yetkilileri, inceleme başlattı. 

Acarlar Longozu Yaşatma ve Geliştirme Derneği Başkanı Bayram Gedikli, AA muhabirine, yıl içindeki ikinci balık katliamını yaşadıklarını söyledi. 

"Bunun önüne ne zaman geçilecek " diyen Gedikli, "Balık ölümlerine ne zaman 'dur' diyecekler  Bu, doğa katliamı. Bu balıklar kaç yılda bu hale geliyor  Bir doğa katliamında yok olup gitti balıklar. 10 kilometrekarelik alanda canlı varlık, hiçbir şey kalmadı" ifadesini kullandı. 

Gedikli, telef olan balıkları yiyen kuşların dahi öldüğüne dikkati çekerek, "Balık ölümlerinin çiftliklerden gelen atık sulardan kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Kimin attığını bilmiyoruz, kimseye de suç atmak istemiyoruz ama tabii ki ilaçlı sulardan kaynaklanan bir durum" diye konuştu. 

Gedikli, yayın, kadife, turna, kızılkanat ve 20-30 kilogramlık sazan balıklarının telef olduğunu, yetkililerin önlem almasını beklediklerini sözlerine ekledi. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler