YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahteciliğe yönelik operasyon
Sahteciliğe yönelik operasyon
02 Ocak 2016 16:21
İstanbul'da gerçekleştirilen operasyonda, sahte pasaport, oturum belgesi, kimlik kartı, vize ve uçak bileti hazırladığı iddia edilen 2 Suriyeli gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 31 Aralık 2015'te sahte evrak tanzim ederek insan kaçakçılığı yaptığı belirlenen kişilerin yakalanması için Fatih Haseki Sultan Mahallesi'ndeki bir ofise düzenlediği baskında Suriyeli 2 kişiyi yakaladı.

Adreste yapılan aramada, sahte oldukları belirlenen İngiltere, Avusturya, Fransa, Belçika, Avustralya ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkeye ait 76 pasaport, 26 İtalya oturum belgesi, 151 Avrupa Birliği (AB) ülke vatandaşlarına ait kimlik kartı, 22 boş uçak bileti kartı, 12 silikon mühür, 14 değişik ülkelere ait pasaport yaprağı, 6 değişik ülkelere ait vize yaprağı, 2 nüfus cüzdanı, çok sayıda değişik kişiye ait biyometrik fotoğraf, pasaport yapımında kullanılan nitelikli aydınlatma cihazı, zımpara makinesi, mengene, pres makinesi, renkli yazıcı ve tarayıcı ele geçirildi.
Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Çift biletle güvenlik birimlerini atlatmışlar

Şebekenin, para karşılığı işlemlerini yaptıkları kişilere havalimanlarında güvenlik birimlerine yakalanmamaları için gidecekleri ülkeye orijinal bilet aldığı ve bunun yanı sıra farklı bir ülkeye de sahte bilet bastığı tespit edildi.

Şüphelilerin ilk güvenlik noktasından geçerken sahte bileti gösterdikleri, arındırılmış bölgeye girerken ise gerçek bileti kullandıkları ortaya çıktı.
Polis, ilk kontrol noktasından geçiş yapan kişilerden şüphelense bile burada gösterilen sahte bilette kayıtlı olan uçağın olduğu bölümde arama yaptıkları için kişiyi bulamamış oluyordu.
Ayrıca şebekenin, zanlıların güvenilirliğini artırmak için sahte pasaportun yanında AB ülkelerine ait oturma izni, kimlik kartı ve avukatlık belgesi gibi evraklar da tanzim ettikleri kaydedildi.

Belgeleri satın alan kişiler arasında hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunanlar arasında Türk vatandaşlar ile kaçak yollarla Türkiye'ye giriş yapan yabancıların da yer aldığı bildirildi.
Öte yandan, şebekenin, ülkeye göre pasaport fiyatı belirlediği ve yurtdışına çıkmak için ödeme yapan kişilereyse garanti verdiği öne sürüldü.

Balkan ülkelerine 7 bin dolara pasaport hazırlanırken, Avustralya, Kanada, ABD ve İngiltere'ye ise 15 bin dolara evrak düzenlendiği bilgisi aktarıldı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler