YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahil Güvenlik Ege'de hayat kurtarmayı sürdürüyor
Sahil Güvenlik Ege'de hayat kurtarmayı sürdürüyor
15 Mart 2016 17:32
Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ege Denizi'nde düzensiz göçün engellenmesi amacıyla gerçekleştirdiği operasyonları, "Büyük Beyaz Bir Gemi Bizi Kurtardı" adı altında Youtube'da gözler önüne serdi.

"Ege'de güneş doğudan, umutlar ise bazıları için batıdan doğuyor" cümlesiyle başlayan videoda, botlarla Avrupa'ya geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerin kurtarıldığı anlar yer alıyor.

Görüntülerde, hayatını kaybeden bazı göçmenlerin ceset torbasına konulmuş cenazelerinin bota taşındığı anlara da de yer veriliyor. 

Umutlarını başka coğrafyalarda arayan göçmenlerin durumunu tüm gerçekliğiyle yansıtan görüntülerde, şu ifadeler kullanılıyor:

"Umutları daha iyi şartlarda bir hayata kavuşmak olan insanlar, Asya, Afrika ve Orta Doğu'dan çeşitli yollarla Avrupa'ya geçmeye çalışmakta.

Ege Denizi de düzensiz göçmenlerin umutlarını Avrupa'da aramak için batıya yöneldiği rotalardan biri. Çoğu daha önce deniz görmemiş bu insanlar kendilerini umursuzca Ege'nin sularına bırakmakta.

Gece-gündüz taşıma kapasitesinin çok üstünde derme çatma bot ve teknelerle çoğunluğu hiçbir güvenlik tedbiri almadan karşı kıyıya ulaşmak için umutla açılan onlarca insan. Bu çabaların sonucunda Avrupa'ya geçmeyi başaran insanlar ve umutları yanında hayatlarını da Ege'nin sularına bırakanlar."

Sahil Güvenlik Komutanlığının, yaşanması muhtemel bir facianın önüne geçebilmek için denizlerde aralıksız ve özverili şekilde düzensiz göçleri önlemeye çalıştığı vurgulanıyor. 

"Kurtarılan insanlar için Sahil Güvenlik bazen bir baba şefkati, bazen sıcak bir lokma, bazen de kuru bir giysi anlamına gelmekte" mesajı iletilen görüntüde, göçmen bir çocuğun, "Ve büyük bir beyaz gemi gelip bizi kurtardı" sözleri duyuluyor. 


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler