YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahibinden kiralık göl
Sakarya'da, 725 dönüm genişliğindeki alanı kaplayan Çaltıcak Gölü, ihaleyle kiralanacak.
Sahibinden kiralık göl
12 Ekim 2011 / 20:27 Güncelleme: 12 Ekim 2011 / 20:27

Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 725 dönüm genişliğindeki alanı kaplayan Çaltıcak Gölü'nü ihaleleyle kiralayacak.

Adapazarı ilçesine bağlı Taşkısığı Mahallesi'nde Su Ürünleri Kanunu'na göre devletin tasarrufu altında bulunan Çaltıcak Gölü için açık artırma usulüyle Sakarya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde ihale düzenlenecek. Yıllık 2 bin 478 liralık muhammen bedelle çıkılan ihaleyi kazanan kişi ya da kuruluş, gölden balık tutma hakkını 5 yıl boyunca elinde bulunduracak. Yaklaşık 725 dönümlük alanı kaplayan gölde, tatlı su levreği, kızıl kanat, turna, yayın ve kadife balığı türleri bulunuyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Sakarya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Keskin, gölden su ürünleri temin etme hakkını 20 Ekim'de düzenlenecek olan ihaleyi kazanan kişiye vereceklerini söyledi.

Bakanlığın Türkiye'de balık tüketimini artırmak amacıyla benzer şekildeki kaynakları kiraya verdiğini ifade eden Keskin, ''Gölün yıllık kirası için istenen muhammen bedel 2 bin 478 lira 45 kuruş. İhaleyi kazanan kişi ya da kuruluş 5 yıl boyunca gölden su ürünleri temin etme hakkını elinde bulunduracak. Bakanlığın TEFE ve TÜFE'ye göre belirleyeceği oranda her yıl kiralama bedeline bir miktar ilave edilecek'' dedi.

Keskin, Taşkısığı Mahallesi sakinleri ve amatör balıkçıların da gölde kendilerine ayrılan bölümde olta avcılığı yapabileceklerini dile getirdi.


-Mahalle sakinleri kiralamaya karşı-


Yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Taşkısığı Mahallesi'nin muhtarı Osman Torlak ise gölün kiralanmasına karşı olduklarını belirterek, mahallelerinin, yakında bulunan doğalgaz santrali, askeriye ve taş ocakları nedeniyle dar bir alana sıkıştığını söyledi.

Mahalle sakinlerinin gidebilecekleri tek yerin göl kenarı olduğuna dikkati çeken Torlak, ''Göl kiralama usulüyle başkalarına verildiği zaman halkımızın piknik yapma alanı kalmayacak. Gölün halkımıza piknik alanı olarak açılmasını temenni ediyoruz. Halkımız da bu gölün kiralama usulüyle verilmesine karşıdır'' diye konuştu.  AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler