YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağanak yağış var mı? 06/07 Ekim yağış olan iller
Sağanak yağış var mı? 06/07 Ekim yağış olan iller
06 Ekim 2015 16:04
Hava durumu ani değişiklik gösterdi ve bir çok il ve ilçede yağış uyarısı verildi. Bugün ve yarın yağış var mı? Sağanak yağış uyarısının verildiği yerler nereler? 06/07 Ekim yağış olan iller haberimizde.

Meteoroloji sağanak yağış uyarısında bulundu. Nerelerde yağış görülecek?   Yapılan son değerlendirmeler ve uydu görüntülerine göre   Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de  kuvvetli yağış bekleniyor. 

Bugün yarın 06/07 Ekim yağış olan yerler nereler?

METEOROLOJİ, Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Konya, Isparta, Burdur, Afyonkarahisar çevrelerinde kuvvetli yağış beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu. 

Meteoroloji tarafından yapılan hava tahmin raporunda, yarın Orta ve Doğu Karadeniz'de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; kıyı kesimlerde (Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacağı uyarısında bulundu. 

Doğu Akdeniz'de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların akşam saatlerinden itibaren Mersin'in doğu kesimleri ile Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmeler ve uydu görüntülerine göre Isparta çevreleri, Burdur ve Afyonkarahisar'ın doğu kesimleri ile Konya'nın kuzey ve batı kesimlerinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Ülkemizin büyük bölümünde etkili olan yağışların; bugün (Salı) ve gece saatlerinde Marmara'nın doğusu (Yalova, Bursa, Bilecik, Sakarya, Kocaeli), Zonguldak, Bartın, Düzce ve Karabük ile Kastamonu'nun kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21/ 75 mm) yağışlara neden olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Heyelan, yıldırım, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÖĞLEDEN SONRA MARMARA'NIN DOĞUSUNA DİKKAT... 

KOCAELİ, SAKARYA, YALOVA, BURSA VE BİLECİK'E DİKKAT...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde bugün ve önümüzdeki günlere ilişkin hava tahminlerini güncelledi. İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısına neden olan hava kütlesinin Marmara Denizi üzerinde, Adalar ve güneyinde kaldığını belirten yetkililer, İstanbul'da yağışın yarın sabaha kadar aralıklarla devam edeceğini açıkladılar.

Hürriyet'e bilgi veren yetkililer, "İstanbul'da kuvvetli yağışa neden olmasını beklediğimiz kütle deniz üzerinde kaldı. Marmara Denizi üzerinde, Adalar ve güneyinde kaldı. Şuanda İstanbul'da özellikle Boğaz ve doğusunda, Anadolu yakasında yağışlar sağanak yağmur şeklinde devam ediyor. Bu yağışın yarın sabah saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor" dediler.

ÖĞLEDEN SONRA MARMARA'NIN DOĞUSUNA DİKKAT...
Bugün öğleden sonra Marmara'nın doğusunda; Kocaeli, Sakarya, Yalova , Bursa ve Bilecik'te görülecek yağışların kuvvetli olacağı (metrekareye 50 kg. yağış düşmesi bekleniyor) beklentisiyle vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

ZONGULDAK, DÜZCE, BARTIN, KARABÜK, KASTAMONU...
Bugün yağışlar Marmara dışında, İç Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da görülecek. Özellikle Batı Karadeniz kıyı kesiminde; Zonguldak, Düzce, Bartın, Karabük ve Kastamonu kıyılarında şiddetli olacak, metrekareye düşen yağış miktarı 100 kg'ı bulacak.

GECE ANİ SELE DİKKAT!
Bu gece ise Doğu Akdeniz'de; Adana, Osmaniye ve Hatay'da görülecek gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Özellikle İskenderun, Dörtyol, Erzin çevrelerinde su baskını ve ani sel riskine karşı vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarılıyor.

SICAKLIKLAR 4 İLE 7 DERECE DÜŞECEK
Meteoroloji Genel Müdürlüğü uzmanları, hava sıcaklıklarının bugün yurdun batı bölgelerinde, Marmara ve Ege'de; yarın ise İç ve Doğu bölgelerinde 4 ile 7 derece arasında azalmasını bekliyor.

YARIN ANİ SEL, SU BASKINI, HEYELANA DİKKAT!
Alınan bilgiye göre yarın Orta ve Doğu Karadeniz; Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'de yağışlar çok kuvvetli ve şiddetli olacak. Bu nedenle vatandaşların yine meydana gelebilecek ani sel ve su baskınıyla heyelan riskine karşı tedbirli olmaları gerekiyor.

Uzmanlar, 12 saat içinde metrekareye 21 ile 50 kg arasında yağış düşmeseni 'kuvvetli'; 50 ile 75 kg düşmesini 'çok kuvvetli'; 75 ile 100 kg arasında düşmesini 'şiddetli'; 100 kg'dan fazla ise 'aşırı yağış' olduğunu anımsatıyor.

YAĞIŞLAR NE KADAR DAHA SÜRECEK?
Yağışlı sistemin Çarşamba ve Perşembe günleri iç ve doğu bölgelerinde etkili olduktan sonra; hafta sonu yurdu terk edeceğini tahmin ediyor.

ÜÇ BÜYÜK İLİN Hava Tahmini
Ankara ve İstanbul'da sıcaklıklar 26 dereceden 20 dereceye düşerken; hafta sonunda yağışların kesilmesine karşın, sıcaklıkların 20 derece civarında olması öngörülüyor. İzmir'de ise yağış da sıcaklıklarda düşüş de beklenmiyor. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler