YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağanak ve sel üç şehri vurdu
Sağanak ve sel üç şehri vurdu
07 Temmuz 2016 21:40
Bolu, Malatya ve Gaziantep'te etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.

Bolu'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle Kındıra köyünde sel meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, ilde akşam saatlerinde yaklaşık 30 dakika etkili olan sağanak ve dolunun ardından Kındıra köyünde oluşan selde 5 ev, 3 ahır ile ekili araziler zarar gördü. Sel sularıyla gelen taş ve kayalar sebebiyle köyün içinden geçen yollarda hasar oluştu.

Köy sakinleri, kovalarla bahçe ve evleri basan sel sularını temizlemeye çalıştı. Bazı köylüler ise suyun ev ve bahçelerini girmesini önlemek için yol kenarlarına kanal açtı.

Köylülerden Seyfettin Esen, tarlada çalışırken yağmura yakalandığını ifade ederek "Ben tarlada balya yapıyordum. Kendimi zor kurtardım. 

Köyümüze çok yağmur ve dolu yağdı. Allah, böyle afetlerden bizi korusun. Şu anda tarlalarımızda ve ekili alanlarımızda bayağı bir hasar var. 

Birkaç komşumuzun evini de su bastı. Onlar da kendi imkanları suyu boşaltıyorlar." diye konuştu.

Etkisini bir anda arttıran yağışın sele neden olduğunu belirten Safure Konuk ise "Yarım saatte köyde birçok evi su bastı. Dağdan gelen taşlar ve topraklar, yolları doldurdu." dedi.

Köye gelen Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, ev, ahır ve bahçelerdeki sel sularını, motorla tahliye etmeye çalıştı.

Malatya

Malatya'nın Darende ilçesinde etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.

Bölgede etkili olan sağanak nedeniyle Darende'nin Günpınar Mahallesi'nin bazı sokak ve caddelerinde sel meydana geldi ve park halindeki araçlar selde sürüklendi. 

Emniyet yetkilileri, olayda yaklaşık 10 araçta hasar meydana geldiğini kaydetti.

Dere yatağından geçtiği öne sürülen ve Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi ile Darende arasındaki ulaşımı sağlayan karayolu ise sel nedeniyle yaklaşık yarım saat araç trafiğine kapatıldı. 

Jandarma tarafından bölgede emniyet tedbirleri alındı. Darende Belediyesine ait iş makinaları, yol üzerindeki kum, çakıl ve kaya parçalarını temizledi. 

Bölgenin inanç turizmindeki önemli merkezlerinden olan Somuncu Baba Külliyesi'ne ulaşımı sağlayan Somuncu Baba Prestij Yolu da selden etkilendi. 

Bayram tatili için külliyeye gelen ve araçlarında mahsur kalanlar, görevlilerce oluşturulan tahta köprülerle kurtarıldı.

Gaziantep

Gaziantep'te etkili olan sağanak ve dolu, hayatı olumsuz etkiledi.

Ramazan Bayramı'nın son gününde akşam saatlerinde görülen sağanak ve dolu, kent genelinde etkili oldu. Yollarda oluşan su birikintileri, ulaşımı olumsuz etkiledi. 

Yağışlar nedeniyle kentin bazı noktalarında maddi hasarlı trafik kazaları da meydana geldi. 

Sitenin istinat duvarı çöktü 

Yağışlar, Yeditepe Mahallesi'ndeki bir sitenin istinat duvarlarının çökmesine neden oldu. 

Olayda, Adil Tiryaki otomobilinin içinde mahsur kaldı. İlk yardım ekiplerince kurtarılan ve polis memuru olduğu belirtilen Tiryaki, ambulansla hastaneye kaldırıldı. 


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler