YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağanak tarım arazilerini vurdu
Sağanak tarım arazilerini vurdu
31 Ocak 2015 02:26
Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde, günlerdir etkili olan sağanak yağış nedeniyle tarım arazilerini ve seraları su bastı. Ortaca ve çevre ilçelerde son 15 gündür devam eden şiddetli yağış nedeniyle çok sayıda serayı su bastı.

Ekşiliyurt, Arıkbaşı, Dalaklı, Karadonlar, Mergenli, Yeşilyurt, Dereköy ve Karaburun Mahallelerindeki çok sayıda sera su altında kaldı.

Dalaman Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede son 24 saatte metrekareye 70 kilogram yağış düştü. Kendi imkanları ile seralardaki ve çevrede biriken suları kanallara boşaltmaya çalışan vatandaşlara, Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) ekipleri de yardım etti. Ortaca Belediyesi ve MUSKİ ekipleri, su birikintilerinin kanallara ulaşmasını sağlamak için iş makineleriyle çalışma yaptı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, Ortaca ve bölgemizde aşırı yağışlardan dolayı taban suyu patlaması yaşandı. Yaklaşık 400 dekar gibi kapalı alan yani seralarımız sular altında. Zarar çok büyük, bunun yüzde 80'i Ekşiliyurt Mahallesi olmak üzere diğer mahallelerimizde de büyük zararlarımız var dedi. Arıkbaşı Mahallesinden çiftçi Ali Karakuş ise, Yaklaşık 15 gündür aralıklarla yağan aşırı yağmurlar nedeniyle arazilerimiz sular altında kaldı. Zararımız büyük. Narenciye ağaçlarımız da mantar oluşacak belki de önümüzdeki yıl verim olmayabilir diye konuştu.

 

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler