YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Safra kesesinde 300 taş
Safra kesesinde 300 taş
25 Mart 2010 17:55
Yaşlı kadının safra kesesinden 300 taş çıktı

Antalya'nın Manavgat ilçesi Yukarıışıklar köyünde karın ağrısı şikayetiyle doktora gelen yaşlı kadının safra kesesinden 300 adet taş çıktı.
 

Manavgat Yukarıışıklar köyünde yaşayan Güldali İnce (74) karın ağrısı şikayetiyle getirildiği Özel Hisar Tıp Merkezi'nde safra kesesi ameliyatı sonrası çıkan taşlar doktorunu şaşırttı. Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Emin Canan, tıp merkezlerine oğlu Veysel İnce tarafında karın ağrısı şikayetiyle getirilen anne Güldali İnce'yi tetkiklerini yaptıktan sonra olası sarılık hastalığına karşı acil bir şekilde ameliyata aldıklarını söyledi.
 

Kapalı devre yaptıkları ameliyatta yaşlı kadının safra kesesinden çıkan taşları almakta zorladığını belirten Dr. Emin Canan, doktorluk hayatı süresince ilk defa safta kesesinde bu kadar taş çıktığını gördüğünü söyledi.
 

Emin Canan, "Safra kesesi ameliyatlarında genelde en fazla 3 ile 10 arası taş çıkar. Hastamızda ise 300 adet taş çıktı. Ameliyat sonrası o kadar çok taşı bir araya görünce çok şaşırdım. Bu kadar taş nadir görülür. Tıp literatürüne girecek bir olay. Ameliyat 35 dakika sürdü. Hastamızın durumu iyi. Yarın sabah kahvaltısını yaptırdıktan sonra taburcu edeceğiz. Safra kesesindeki taşlar zamanında alınmazsa sarılık, kanser ve ölümcül iltihaba dönüşebilir. Hastamızın sarılığı yok." diye konuştu.
 

Karın ağrısın dayanamadığı için oğlu tarafından tıp merkezine getirildiğini belirten Güldali İnce, ameliyat sonrası karnının ağrısının geçtiğini söyledi. Safra kesesinden çıkan taşları görmek istemediğini belirten Güldali İnce, yorgun olduğu için uyumak istediğini ifade etti.
 

Oğul Veysel İnce, ameliyat sonrası annesinin safra kesesinden çok sayıda çıkan taşları görünce ailecek çok şaşırdıklarını kaydetti. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler