YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sadece köpek kurtuldu
Sadece köpek kurtuldu
12 Mayıs 2010 16:54
Uçurumdan atlayan 78 koyun telef oldu

Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Gölbaşı beldesinde dün akşam 20.00 sıralarında şimşek çarpmasından korkan 81 koyun, uçurumdan atladı. Arka arkaya uçurumdan atlayan koyunlardan 3'ü yaralı olarak kurtarılırken 78'i ise telef oldu. Sağ olarak kurtulan ise sadece çoban köpeği oldu.
 

Olay, dün akşam Gölbaşı beldesinin Mazığ Dağı'nda meydana geldi.
 

Gece yağan yağmurun arasında şimşek çarpmasından korkup kaçan koyunlardan birinin uçurumdan atlamasıyla, arkasından diğer koyunlar da uçurumdan atladı. Sürüdeki 78 hayvan telef olurken, sağ kurtulan sadece çoban köpeği oldu. Durumdan haberdar olan koyun sahipleri, hemen olayın yaşandığı yere geldiler.
 

50 bin liralık maddi zararlarının olduğunu söyleyen sürü çobanı Veysi Çoban, gök gürültüsü ve şimşek çakmasının ardından koyunların sağa-sola koşmaya başladığını anlatarak, "Tek başıma olduğum için kaçmalarını engelleyemedim. Ne olduysa o arada oldu, koyunlardan biri uçuruma doğru kaçmaya başladı. Engel olamadım. İlk koyun uçurumdan atladıktan sonra arkasından diğer koyunlar da uçurumdan atlamaya başladı." diye konuştu.
 

78 koyunun telef olduğunu ifade eden köylüler, mağdur olduklarını belirterek, yetkililerden yardım istediklerini dile getirdiler.
 

Koyun sahiplerinden Nadiye Çetinkaya da, tek gelir kaynağının koyunları olduğunu anlatarak, "Koyunların sütünden aldığım parayla çocuklarımı okutuyordum, okul harçlıklarını veriyordum. Oğlum askerde, hiç bir gelir kaynağım kalmadı." dedi.
 

13 koyunu telef olan koyun sahiplerinden Mehmet Can Cengiz de, 12 koyununun telef olduğunu anlattı.
 Köy Muhtarı Yaşar Akçil de, toplam 78 koyunun telef olduğunu dile getirdi. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler