YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın Türkmenlere saldırıları protesto edildi
Rusya'nın Türkmenlere saldırıları protesto edildi
28 Ocak 2016 07:33
Rusya'nın Suriye'nin Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı'na yönelik saldırıları Alperen Ocakları İstanbul İl Teşkilatı üyeleri Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto düzenledi.

Konsolosluğa doğru yürümek isteyenlerle polislerle arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde toplanan Alperen Ocakları İstanbul Teşkilatı üyelerinin önü Çevik Kuvvet Polisleri tarafından konsolosluğa 20 metre kala kapatıldı. Yaklaşık 100 kişi olan gurup üyeleri, "Katil Rusya, Türkmen Dağı'ndan defol" dövizleri ve sloganlar eşliğinde polisin önlem aldığı güvenlik noktasına kadar yürüdü. 

Burada basın açıklamasını Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Kürşat Mican okudu.Rusya'nın Türkmen halkını misket bombalarıyla katlettiğini belirten Mican şunları kaydetti: "Çıkar kavgasına dahil olan Rusya, İran ve Çin tüm dünyanın gözü önünde yaşanmakta olan bu zulme ortak olmuşlardır. 

Rusya yaklaşık 3 aydan beri 'İŞİD'i vuruyorum' bahanesiyle bin yıllık ecdat toprağı olan, soydaşlarımızın ve din kardeşlerimizin doğup büyüdüğü ata topraklarında soykırım yapmaktadır. 

Bizzat kendi gözlerimle şahit oldum ki, başta hastaneler olmak üzere, kutsal mabetler, sivil yerleşim yerleri ve cadır kentler varil bombaları ve misket bombaları yerle bir edilmektedir.

Kendilerince haklı buldukları bu katliama devam eden Rusya'ya buradan soruyoruz: Suriye senin toprakların mı  senin Suriye'de ne hakkın var  Ne için mücadele ediyorsun  Ey Katil Rusya ve destekçileri bin yıllık ata topraklarımızdan defolun gidin.

" Açıklamanın ardından gurup üyeleri beraberlerinde getirdikleri Rusya bayrağı ve Putin'in fotoğrafları olan kağıtları yaktı. 

Konsolosluk binasına yumurta atmak isteyen gurup üyeleri polis noktasını aşmaya çalıştı. Bu esnada polisle gurup arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Polisin uyarı anonslarının ardından kalabalık dağıldı. Polis ekiplerinin, guruptan bazı üyelerin ara sokaklardan çıkarak konsolosluğa yürümelerine karşın tedbir aldığı görüldü.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler