YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Reyhanlı esnafı eski günlerine döndü
Reyhanlı esnafı eski günlerine döndü
25 Haziran 2013 12:06
Bombalı saldırıların yaşandığı ve 53 kişinin hayatını kaybettiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, patlamada zarar gören ev ve iş yerlerinde tadilat ve yenileme işlemleri büyük oranda tamamlandı.

Yapılan destekler ve yardımlar sayesinde yaralarını kısa sürede sarmaya çalışan ilçede, hayat normale döndü. İlçede patlamada zarar gören esnaf iş yerlerini açtı, PTT binasının önündeki ana yol çalışmaların tamamlanmasının ardından yeniden eski hareketli günlerini yaşamaya başladı.

Patlamaların ardından kardeşliklerinden ve birlikteliklerinden vazgeçmeyen Suriyeli ve Reyhanlı halkı da akrabalık bağlarını yaşatıyor. Son günlerde hareketlilik gözlenen çarşıda Suriyeliler ve Reyhanlı halkı birlikte alışveriş yapıyor.

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11 Mayıs'taki patlamalardan sonra ilçeye başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çok sayıda kişinin gelerek acılarına ortak olduğunu ve yaralarını sarmak için destekte bulunmak üzere ziyaretlerde bulunduğunu söyledi.

Patlamalar nedeniyle ilçe halkının yaralarının sarılması için 2 bin 684 kişiye 7.5 milyon lira nakdi yardım yapıldığını bildiren Şanverdi, yardımlar sayesinde hızlı bir şekilde yaralarını sardıklarını ve halen de bunu yapmaya devam ettiklerini kaydetti.

Yaşanan üzücü olay nedeniyle ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler ile Reyhanlılıların arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını bozmak isteyenlerin olduğunu ifade eden Şanverdi, ancak ilçe halkının buna izin vermeyerek sağduyulu davrandığını ve oyuna gelmediğini belirtti.

İlçe halkına sağduyulu yaklaşımları nedeniyle teşekkür eden Şanverdi, şöyle devam etti:

"Reyhanlılılar, Türkiye'ye örnek olacak şekilde davranış sergilediler. Vatandaşlarım ilçeye yakışır şeklinde davrandılar. Bizler ülkelerindeki olaylar nedeniyle ülkemize sığınan Suriyelilerle birlik beraberlik içerisinde olmaya devam edeceğiz. Şu anda ilçemiz normal hayata döndü. İlçede yaşayan tüm kardeşlerimiz birlik ve beraberlik içinde yaşamlarını huzur içinde sürdürmektedir. Patlamalarda zarar gören ev ve iş yerlerinde gerekli tadilat ve yenileme çalışmaları yapıldı. Esnafımız zarar gören iş yerlerini yeniden açtı."

İlçede hayatın normalle dönmesi için birçok kurumun yardım ve destekte bulunduğunu vurgulayan Şanverdi, bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de Reyhanlı'da çevre düzenlemesi, park ve bahçe çalışmaları yaptığını hatırlattı.

Esnaftan devlete teşekkür

Patlamada iş yeri zarar gören esnaftan Atılgan Yener de üzücü olaydan sonra yaraların hemen sarıldığını ve ilçede büyük değişikliklerin olduğunu anlattı.

Patlamanın etkisiyle yıkılan ve tahrip olan iş yerlerinin yapılan yardımlar sayesinde yenilendiğini dile getiren Yener, "Devletimiz ve hükümetimiz sayesinde esnaf kendine geldi. Patlamayla meydana gelen tüm zarar devletimizce karşılandı. Hiçbir esnaf mağdur edilmedi. Artık iş yerlerimizi açtık ve yaşadığımız bu üzücü olayı unutmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Mehmet Dilim ise devletin kendilerine sahip çıktığını ve zararlarının karşılandığını, tek üzüntülerinin ise olayda hayatını kaybeden 52 kişi olduğunu belirtti.

PTT binasının yakınında bulunan iş yeri sahibi Ömer Yener de bir daha böyle üzücü bir olay yaşanmaması temennisinde bulunarak, "Şuan hayat normal. Yaşadığımız kötü günleri unutmaya çalışıyoruz. Zor durumda olan ve ülkemize sığınan Suriyelilerle huzur içeresinde yaşıyoruz" dedi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler