YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rektöre soruşturma
Rektöre soruşturma
07 Mart 2011 16:23
Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), ÇÜ Rektörü hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Çukurova Üniversitesinde iş yapan müteahhit Cumali Kurtar'ın, hakkında suç duyurusunda bulunduğu Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu ve bazı görevlilere yönelik soruşturma açılması konusunda izin verdi.

Alınan bilgiye göre, bir süre önce cumhuriyet savcılığına, Rektör Prof. Dr. Akınoğlu'nun isteği ile bazı kişilere ''borç'' adı altında 270 bin lira verdiği, bir rektör yardımcısına çıkarılan 15 bin liralık zimmetin kendisine ödetildiği ve üniversitedeki bazı inşaat işlerinde de usulsüzlük yapıldığını iddia eden müteahhit Cumali Kurtar'ın, cumhuriyet savcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesi üzerine YÖK tarafından başlatılan inceleme sonuçlandı.

Yüksek Öğretim Kurulu Denetleme Kurulunun, Rektör Prof. Dr. Akınoğlu ve bazı görevliler hakkında ''disiplin ve ceza soruşturması'' yapılmasını sağlayacak dosyayı, Adana Cumhuriyet Savcılığına gönderdiği öğrenildi.


-DURUŞMA-


Cumali Kurtar'ın şikayeti üzerine, ÇÜ Kongre ve Kültür Merkezinin inşaatında yapılan işin karşılığında gerçeği yansıtmayan hak ediş raporları düzenlettirerek menfaat sağlığı iddia edilen şirket yetkilisi Hasan Akan'ın yargılanmasına ise geçtiğimiz günlerde 6. Asliye Ceza Mahkemesinde başlanmıştı.

Sanık Hasan Akan hakkında, üniversitedeki inşaatın yapımında 400 bin liralık imalat yapılmasına karşın 1 milyon 470 bin liralık hak ediş raporu düzenlettirdiği iddiasıyla ''edinim ifasına fesat'' suçundan 7 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Bu yargılamada, mahkeme, şikayette bulunan Cumali Kurtar'ın, davaya konu suçtan zarar gördüğüne ilişkin delil bulunmadığından taraf olarak katılma talebinin reddine karar vermiş, sanık Hakan Akan ise suçlamaları kabul etmemişti. AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler