YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rasathane Müdürü uyardı
Prof.Dr. Erdik, bölgedeki halka hasarlı binalara girmemeleri çağrısında bulundu.
Rasathane Müdürü uyardı
08 Mart 2010 / 17:32 Güncelleme: 08 Mart 2010 / 17:33

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Mustafa Erdik, Elazığ'da meydana gelen depreme ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Bu şiddetteki depremler, diğer faylara fazla enerji transferi yapmaz" dedi. Prof.Dr. Erdik, Haiti ve Şili depremiyle Elazığ depremi arasında bir bağ olmadığını da söyledi.

Prof.Dr. Mustafa Erdik, Elazığ'da meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan 6.0 şiddetindeki depreme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Depremin saat 04.30 sıralarında meydana geldiğini belirten Prof.Dr. Erdik, "Bu tip bir deprem, kırsal konut bölgesinin altına geldiği zaman hasar kaçınılmaz oluyor. Depremden sonra artçı şoklar rasathane tarafından takip edilmektedir. Ana sarsıntının ardından meydana gelen ve büyüklüğü 2.0 olan depremler binin üzerine varmıştır. 3'ün üzerinde ise 72 tane sarsıntı kaydedilmiştir. Bu tip bir depremlerden sonra çok fazla karşılaşmadığımız 5.0'ten büyük 3 deprem var" dedi.
 

Prof.Dr. Erdik, bölgedeki halka hasarlı binalara girmemeleri çağrısında bulundu. Depremin takip edilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizen Prof.Dr. Erdik, "Deprem bölgesinde bulunan insanların hasarlı evlere girmemeleri gerekir. Bu binalar en ufak bir şokta yıkılabilir" diye konuştu.
 

Prof.Dr. Mustafa Erdik, bölgede 1900'den sonra 6.0'nın üzerinde deprem olmadığını hatırlatarak, artçı şokların dağılımının Doğu Anadolu fayına paralellik gösterdiğini ve Doğu Anadolu'da fay hattında yeni yırtılma olabileceğini belirtti. 6.0 şiddetindeki bir depremin, Türkiye'nin her yerinde her zaman olabilecek bir deprem olduğunu ifade eden Prof.Dr. Erdik, "Bu şiddetteki depremler, diğer faylara fazla enerji transferi yapmaz" açıklamasında bulundu.

BU DEPREMLERİN HAİTİ VE ŞİLİ İLE İLGİSİ YOK

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Mustafa Erdik basın mensuplarının soruları üzerine, Haiti ve Şili depremiyle Elazığ depremi arasında bir bağ olmadığını da söyledi.
 

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat da, bölgenin Türkiye'de en fazla deprem aktivitesine neden olan bölge olduğunu ve iki fayın kesim noktasının koridoru olan bölgedeki fayın çok kırıklı olduğunu ifade etti. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler