YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan'da asırlık tatlar  Sultanahmet'te
Ramazan'da asırlık tatlar Sultanahmet'te
28 Haziran 2014 03:52
Topbaş, Eyüp Sultan Türbesi’nin restorasyon çalışmasının kısmen tamamlandığını ve ramazan ayının ilk cuma günü ziyarete açılacağını bildirdi.

Sultanahmet Meydanı, bu ramazan ayında da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı'na ev sahipliği yapıyor.

Ramazanda İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği Sultanahmet Meydanı'nda kurulan Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı'nın açılışını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. Vatandaşların ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği açılış töreninde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı.

Törende konuşan Topbaş, bir Ramazan-ı Şerif ayına daha ulaşmanın mutluluğunun yaşandığını belirterek, "İstanbulluların, ülkemizin ve tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şerif'ini tebrik ediyorum, hayırlar getirmesini diliyorum. İnşallah iftar ve sahur sofralarında buluşacağız. Bu şehirde ayrı bir güzellikte yaşanan ramazan ayı boyunca İstanbulluların ve diğer şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın mutlaka gelip, Sultanahmet Meydanı'ndaki çarşımızı ve ramazan etkinliklerimizi görmesini tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi'nin ramazanda İstanbulluları her yıl daha güzel etkinliklerde ve sofralarda buluşturduğunu vurgulayan Topbaş, İstanbul ile özdeşleşen markalaşmış firmaların ürünleri ile unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatları ramazan boyunca Sultanahmet Meydanı'nda yaşattıklarını kaydetti.

Topbaş, Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı'nda da ebru, çini, tezhip gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların maharetli ellerden görülebileceğini belirtti.

Eyüp Sultan Türbesi ilk cuma ziyarete açılıyor

Geleneksel değerlerin kaybolmamasını arzu ettiklerini ve meydanların ramazan ayı boyunca buluşma noktası olmasını istediklerini dile getiren Topbaş, Maltepe ve Yenikapı sahilleri başta olmak üzere şehrin birçok noktasında çok güzel etkinlikler ve iftarlar hazırladıklarını söyledi.

Topbaş, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Eyüp Sultan Türbesi'nin restorasyon çalışmasının kısmen tamamlandığını ve ramazan ayının ilk cuma günü ziyarete açılacağını bildirdi.

Kadir Topbaş, 12 Temmuz’da da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda tüm Türkiye'de yetimler iftarı verileceğini açıkladı.

Kurdele keserek çarşının açılışını yapan Topbaş, çarşıyı gezerek esnafla sohbet etti.

Asırlık tatlar ve sanatlar bu çarşıda

Arife gününe kadar açık olacak çarşı, İstanbullulara bu sene de unutulmaz bir ramazan nostaljisi yaşatıyor. Yüzyıllık tatların ve sanatların görsel şovlarının da yer alacağı çarşıda İstanbul halkı adeta kültürel bir şölene tanık oluyor.

Helva, lokum, kuru kahve, baklava, boza, Kanlıca yoğurdu gibi, özü İstanbul'a ait asırlık tatların üretimleri ve tarihleri hakkında bilgi sahibi olunan çarşıda; çini, ebru, telkari, kaligrafi, minyatür, tezhip, cam işçiliği, sedef işlemeciliği, iğne oyası, porselen, filografi, yorgancılık, bıçakçılık, kaşıkçılık, gümüşçülük, ahşap oymacılığı, yemenicilik gibi geçmişi eskilere dayanan sanat, zanaat ve mesleklere ait eserler sergilenirken, diğer yandan ehil eller tarafından üretimlerine de canlı olarak tanıklık ediliyor.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler