YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PYD şimdi de bakın ne yapıyor?
PYD şimdi de bakın ne yapıyor?
18 Ağustos 2015 20:12
Suriye'deki muhalif Ebu İsa'nın eski komutanlarından Muhammed Hassun, PYD'nin Arap gençleri askere almaya çalıştığını söyledi.

Hassun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde terör örgütü DAEŞ'e karşı savaştıklarını ancak bağlı olduğu grubun PYD'ye yardım ettiğini öğrenince birçok arkadaşıyla bölgeden ayrıldıklarını belirtti.

PYD'nin söylemleriyle eylemlerinin çok farklı olduğunu vurgulayan Hassun, "Uyguladıkları tehcir politikaları nedeniyle Tel Abyad'daki Arap ve Türkmenlerin neredeyse tamamı göç etmek zorunda kaldı" dedi.

Hassun, PYD saflarında yer almak istemediği için ailesiyle Türkiye'ye sığındığını dile getirdi.
PYD'nin Tel Abyad ilçesinde yaşayan Arapları askere almak istediğini bu nedenle de Suriyeli gençlerin Türkiye'ye kaçtığını söyledi.

DAEŞ'li diye tanıtıyorlar

PYD'nin, Tel Abyad'daki birçok köyü, DAEŞ'e yardım etmekle suçladığını anlatan Hassun, şöyle konuştu:

"Bize de Arap ve Türkmen köylerini boşaltmamızı söylediler. Aksi takdirde köyleri bombalayarak tahliyelerin sağlamamızı istediler. Onlar, kendileri dışındaki herkesi DAEŞ olarak tanımlanıyor. Halbuki böyle bir durum yok. Çatışmada yaralandıktan sonra beni hastaneye götürdüler. Tedavim sırasında bana ve arkadaşlarıma para ve silah teklif ettiler. Arkadaşlarımla istişare ettik ve tekliflerini kabul etmedik."

Arap gençleri almaya çalışıyor

Hassun, Tel Abyad'daki gelişmelerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti.
Türkiye'nin masum Suriye halkına baştan beri kucak açtığını anlatan Hassun, "PYD çok farklı bir tutum sergiliyor. PYD bölgedeki Arap gençleri askere almaya çalışıyor. Bunların saflarına katılmak istemeyenlerin çoğu ise Türkiye'ye sığındı. Rasulayn kentinde birçok Arap genç, para karşılığında veya korktukları için 6 aylığına askere alındı. Başlarında bir PYD'li bulunan Arap gençler çatışma bölgelerine götürülmüyor, genelde ilçenin güvenliği için çalışıyor" diye konuştu.

Tel Abyad'daki halkın yüzde 90'ının PYD'nin tehcir politikası nedeniyle mecburen evlerinden ayrıldığını aktaran Hassun, terk edilen ev ve iş yerlerine ise el konulduğunu sözlerine ekledi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler