YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pulluğu 'Fırtına Tanrısı' takıldı
Pulluğu 'Fırtına Tanrısı' takıldı
04 Aralık 2012 15:24
Niğde'de tarlasını süren çiftçinin pulluğuna takılan kabartmalı kaya parçasının, 2 bin 800 yıllık olduğu tahmin edilen ''FırtınaTanrısı Tarhunzas (Teşup)'' steli olduğu ortaya çıktı.

Niğde'nin Bor ilçesi Bağdüz Mahallesi Kayı yolu mevkisinde tarlasını süren çiftçinin pulluğuna takılan kabartmalı kaya parçasının, milattan önce 8. yüzyıl dönemine ait 2 bin 800 yıllık olduğu tahmin edilen ''Fırtına Tanrısı Tarhunzas (Teşup)'' steli olduğu ortaya çıktı.

Niğde Valisi Alim Barut, müze müdürlüğü bahçesinde sergilenen Geç Hitit Dönemine ait tarihi eserle ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

Bir çiftçinin tarlasını sürerken pulluğuna takılması sonucu bulunan eserin sanat tarihi açısından oldukça önemli bir yeri olduğunu belirten Barut, şunları söyledi:

''Bu eseri bende merak ettiğim için geldim. Buradan sadece Niğdelileri değil tüm Türkiye'yi hatta tüm dünyayı buraya davet ediyorum. Hiyeroglif yazıların çözülmesiyle belkide bugüne kadar bildiklerimizden değişik bir sonuçla da karşılaşma imkanımız var. Eserin bu nedenle önemli bir buluntu olduğunu ve sadece göze değil tarihi bilgilerimize de hitap edeceğini belirtmek için buradayım.''

Müze Müdürü Arkeolog Restoratör Fazıl Açıkgöz de eserin 2,35 metre yüksekliğinde, 93 santimetre genişliğinde, 70 santimetre kalınlığında siyah bazalt taş üzerine yüksek kabartma olarak yapıldığını söyledi.

Stelde tanrının baş, kol ve bacakları profilden, gövdesinin cepheden tasvir edildiğini vurgulayan Açıkgöz, ''Elinde tuttuğu üzüm salkımı, asma dalı ve sağ kenarda bulunan üst kısmı kırık buğday başakları bereketi sembolize eder. Yan yüzünde bulunan Hitit Hiyeroglifi tarzındaki yazıtın büyük bir kısmı, sol eli ve başındaki kanatlı güneş kursunun bir kısmı eksiktir. Müze Müdürlüğünce temizlik işlemlerinin tamamlanmasından sonra eser müze envanterine kaydedilecektir'' dedi.

Eserin, Bor ilçesi Bağdüz Mahallesi, Kayı Yolu mevkisinde Abdullah Arı adlı vatandaşın tarlasını sürerken traktörün pulluğuna takıldığını ve yerinden çıkaramadığını taşın üzerinde kabartmalar olduğunu fark edince Niğde Müze Müdürlüğüne müracaat ettiği belirtildi. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler