YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Profesör de tutuklandı
Tornacıda yaptırdıkları platinleri hastalara takıyorlardı
Profesör de tutuklandı
23 Eylül 2010 / 17:53 Güncelleme: 23 Eylül 2010 / 19:11

Konya'da Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. U.Y ile birlikte 4 kişi tornacıda yaptırdıkları platinleri hastalara taktırarak insan sağlığı ile oynama suçundan tutuklandı. 
 

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, yaklaşık 3 ay süren araştırmanın ardından iki gün önce Konya merkezli İstanbul, Ankara ve İzmir'de eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında SÜ Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nde görevli öğretim üyesi Prof. Dr. U.Y'nin de aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı.

KOM Şubesi'nde sorgulanan şüphelilerden 11 kişinin alınan ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi. Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Prof. Dr. U.Y'nin de aralarında bulunduğu 4 kişi daha sonra adliyeye sevk edildi. Önce savcıya ifade veren Prof. Dr. U.Y. ile birlikte 4 kişi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme de şüphelileri dinledikten sonra tutuklanmalarına karar verdi. 
 

Profesör U.Y. ile birlikte hareket ettiği iddia edilen şüpheliler polis tarafından Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Prof. Dr. U.Y., kameralara dönerek, " Bu iş bitsin gerekli açıklamayı yapacağım" dedi. Hastaneden çıkan U.Y., gazetecilerin platinleri tornacıda yaptırdığınız doğrumu sorusuna, " Hayır, hayır, hayır kesinlikle yalan. Kullandığımız malzeme ihale kapsamındaki titanyum malzemedir" dedi. Araca bindirilen profesör ile diğer şüpheliler cezaevine teslim edilmek üzere götürüldü.

BAKANLIK İNCELEME BAŞLATTI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Konya Meram Tıp Fakültesi'nde ortopedi hastalarında kullanılan platinlerin yan sanayi ürünü olduğu iddialarıyla ilgili olarak inceleme başlattıklarını bildirdi.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler