YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polise mumya satmak istediler
Aksaray'ın Ortaköy ilçesinde bir kişide 2 adet mumya olduğunun bilgisini alan polis, alıcı kılığında görüştüğü şüphelinin evine baskın yaptı.
Polise mumya satmak istediler
14 Aralık 2009 / 21:12 Güncelleme: 14 Aralık 2009 / 21:14

Birisi bebek, diğeri kız çocuğuna ait iki adet mumya ve tarihi eserler ele geçirildi. 

  
 

Aksaray Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri yaptıkları çalışmada bir şüphelinin elinde bulundurduğu mumyaları satmak istediği bilgisine ulaştı. Bunun üzerine şüphelinin Murat B. (38) olduğunu tespit eden sivil polisler, alıcı kılığına girdi. Polis, iki adet mumya ve tarihi eseri sivil polislere satmaya çalışan şahsın evini tespit ederek baskın yaptı. Yapılan aramada evin bahçesinde kutu içerisine gizlenmiş biri küçük bebeğe ait, diğeri bir kız çocuğuna ait 2 mumya ele geçirildi. Aramalarda 4 adet tarihi sikke ve 1adet tarihi sürahi ele geçiren ekipler Murat B'yi gözaltına aldı. Mumyalar ve tarihi eserlerin hangi döneme ait olduğunun belirlenmesi için inceleme başlatılırken, müze yetkilileri Bizans dönemine ait olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.  
 

Öte yandan, mumyalardan  bebeğe ait olanın saçlarının bir kısmının hala yerinde olması dikkatlerden kaçmadı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler