YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Polis sopa ve kalas avında
Polis sopa ve kalas avında
03 Mart 2010 22:30
Mersin'de polis, toplu taşıma araçlarında 'sopa' ve 'kalas'ın yanı sıra kesici ve delici alet denetiminde bulundu.

Kent merkezinde faaliyet gösteren minibüs ve midibüsleri tek tek durdurup, şoför mahallinde arama yapan polis, araç içindeki yolculara da şoförün trafik kurallarını ihmal edip etmediğini sordu. 
 

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından gerçekleştirilen denetim çalışmaları; İnönü Bulvarı üzerinde yer alan Yaşat İş Merkezi civarıyla İl Özel İdaresi Hizmet Binası önünde bulunan duraklarda gerçekleştirildi. Trafik polisleri, toplu taşıma araç sürücülerini araçlarından indirip, şoför mahallinde kesici ve delici alet ararken, bayan polis memurlarıysa aracın içine girerek, yolculardan şoförün trafik kuralı ihlali yapıp yapmadığını sordu ve hayata geçirilen uygulama hakkında da vatandaşlara bilgi verdi. Zaman zaman trafikte aksamaların da yaşandığı uygulamada tahta sopaların yanı sıra demir çubuklarla bazı kesici ve delici aletlere de polis tarafından el konuldu. 
 

Söz konusu uygulamayla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Diyaaddin Özer, bir kamu hizmeti gören toplu taşıma araçlarını kullanan sürücülerin, söz konusu araçlarda seyahat eden yolcularla kendisi gibi aynı işi yapan diğer sürücülere karşı saygı ve hoşgörü içinde hareket etmelerini sağlamanın yanında şehir içi trafik düzeni ve asayişi bozmaya yönelik hareketlerin önlenmesi adına böylesi bir uygulamada bulunduklarını anlattı.  
 

Özer, her şeyden önce etki alanı içinde önleyici bir güç olabilmenin yanında trafik güvenliğini tesis etmek, yol kullanıcılarının trafik kurallarına uymayı alışkanlık haline getirilmesinin sağlanması, vatandaşların daha sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri için gerekli ortamın oluşturulması noktasında toplu taşıma araçları üzerindeki denetimlerin sıklaştırıldığını söyledi. Bu kapsamda araç içinde 'Trafik Yönetmeliği'nde belirtilen teçhizat ve avadanlık dışında kavga veya savunmaya müsait her türlü kesici, delici ve darbe etkisi yapacak saldırı aleti bulunduran, müşteriye kötü muamele yapan araç sürücülerine şok bir denetim yaptıklarını kaydeden Özer, kusuru görülen araç ve sürücülerine de gerekli cezai uygulamanın yapıldığını dile getirdi. İHA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler