YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Plaj traktörle sürüldü
Plaj traktörle sürüldü
17 Mart 2010 20:25
Caretta carettaların geldiği plaj traktörle sürüldü

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan caretta carettaların geldiği dünyaca ünlü Çalış Plajı, traktörlerle tarla gibi sürüldü. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği, yapılan çalışmanın plajdaki taşların temizlenmesi amacıyla yapıldığını açıkladı.
 

Gözde turizm merkezleri arasında yer alan Çalış Plajı sezona hazırlanıyor. Denize sıfır gerçekleşen günbatımı nedeniyle turistlerin tercihleri arasında bulunan Çalış Plajı'ndaki büyük taşlar temizleniyor.
 

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği, plaj boyunca yer alan büyük taşları ilginç bir yöntemle temizlemeye başladı. Özel Çevre Koruma Kurumu ve Fethiye Belediyesi'nden alınan izin doğrultusunda Çalış Plajı'ndaki taşlar, traktör tarafından tarla gibi sürülerek çıkarılıyor. Yüklenici firma çalışanları tarafından toplanan taşlar, daha sonra belirli noktalara kazılan çukurlara gömülecek. 2010 yılı turizm sezonunda Çalış Plajı'nda taş ve diğer kötü görüntülere rastlanmayacağı kaydedildi.
 

Çalışmanın caretta carettaların üreme mevsimi dışında yapıldığına dikkat çeken Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, 1 Mayıs - 1 Ekim tarihleri arasında plaja araç girişinin yasaklanacağını söyledi.
 

Şu anda caretta carettaların yumurtlama dönemi olmadığını hatırlatan Ay, buna özellikle dikkat ettiklerinin altını çizdi. Çalış'taki en büyük sorunun büyük taşlar olduğunu belirten Ay, bu sorunun giderilmesine yönelik çalışmanın da ÖÇKK ve Fethiye Belediyesi'nden alınan izinle yapıldığını ifade etti.
 

Ay, "Değişik bir uygulama ile Çalış Plajı'nda temizliğe başladık. Plajımızda çok miktarda büyük taşlar var. Bu taşlar plaja gelen ziyaretçilerin ellerini ve ayaklarını kesiyordu. Bu taşları temizlemek için pulluk ile alttaki taşlar yukarıya çıkartıyoruz. Bu taşlar önce temizlenecek, ardından yığınlar halinde belediyemizin de yardımıyla bunları gömmeyi düşünüyoruz." dedi. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler