YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'yı rahatsız eden 'çılgın proje!'
Diyarbakır'da 200 bin kişiye istihdam sağlayacak, 2,5 milyon dönüm araziyi suyla buluşturacak Silvan Projesi PKK'yı rahatsız etti.
PKK'yı rahatsız eden 'çılgın proje!'
12 Temmuz 2015 / 19:55 Güncelleme: 13 Temmuz 2015 / 09:03

Diyarbakır'da 200 bin kişiye istihdam sağlayacak, 2,5 milyon dönüm araziyi suyla buluşturacak Silvan Projesi'nden büyük rahatsızlık duyan terör örgütü PKK, düzenlediği saldırılarla proje kapsamındaki barajların yapımını engellemeye çalışıyor.

Yeni GAP Eylem Planı'nın en büyük projesi olan ve yaklaşık 7 milyar liraya mal olacak, sulama alanı açısından Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin en büyük ikinci barajı olacak Silvan Barajı'nın da içinde yer aldığı Silvan Projesi ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Yıllık 681 milyon kilovat saat enerji üretecek, ön yüzü beton kaplama olacak Silvan Barajı, 174,5 metre yüksekliğiyle bu tipte Avrupa'nın en yüksek barajı olacak.

Projede, Silvan Barajı'nın yanı sıra Başlar, Kuruçay, Ambar, Pamukçay, Karacalar, Kıbrıs ve Bulaklıdere Barajları da yer alırken, bunlardan yapımı tamamlanan Pamukçay Barajı'nda su tutulmasına başlandı. 

Başlar ve Kuruçay Barajları'nın ise yaklaşık 3 ay önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katıldığı törenle temeli atıldı.

Çevre konusunu bahane ediyorlar

Yaklaşık yüzde 30 fiziki gerçekleşme sağlanan ve Diyarbakır için hayati önem taşıyan projeden rahatsızlık duyan terör örgütü PKK, barajların yapımının "doğaya zarar" verdiği bahanesiyle projeyi akamete uğratmak için sık sık saldırı düzenliyor. 

Barajların su tutmaya başlamasının ardından geçiş güzergahlarıyla, kullandıkları mağara ve sığınakların su altında kalacak olmasından endişelenen teröristler, her fırsatta baraj inşaatlarına yönelik saldırı gerçekleştiriyor.

Projenin gerçekleşmesine mani olmak için onlarca eylem gerçekleştiren örgüt mensupları, işçi ve mühendis kaçırıp, iş makinelerini yakıyor ve baraj yoluna patlayıcı yerleştiriyor.

Son 3 ayda 12 saldırı

Teröristler, Silvan Barajı'na yönelik son üç ayda 3'ü taciz ateşi, 9'u da yola patlayıcı döşenmesi şeklinde 12 saldırı gerçekleştirdi. Can kaybının yaşanmadığı saldırılarda 2 askeri araç ile karayolunda hasar meydana geldi. 

PKK mensupları, baraj şantiyesine su taşıdığı için bir işçiyi de darbetti.
Temel atma törenine katılacak bakanlara suikast planlanmıştı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla 4 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen Silvan Barajı temel atma törenine katılanlara yönelik suikast hazırlığı yapan teröristler, Silvan-Batman karayolundaki menfeze patlayıcı yerleştirmişti.

Bakanlarla beraberindeki davetlilerin karayolu yerine tören alanına helikopterle gitmesi nedeniyle suikast planı boşa çıkarılırken, güvenlik güçlerince tespit edilen menfeze yerleştirilen 20 kilogram alüminyum nitratla hazırlanan özel yapım patlayıcı imha edilmişti.

 // Mustafa
Rahatsız olan PKK değil , dış güçler , PKK bu sefer tam taşeron...
13 Temmuz 2015 02:06
Cilgin Operasyon
 // Ferhat Cosgun
Eger pkk terör örgütü cilgin projelerden rahatsizsa, ozaman Devletimizde cevaben pkk terör örgütüne cilgin bir operasyon yapsin.

Devletimiz "Cözüm Sürecinde" iyi niyetlide yaklassa da, pkk terör örgütün istekleri hicbir zaman bitmez. Küresel Gücler istemedigi müddetce pkk terör örgütü silah birakmaz.

Devletimiz es zamanli hem Suriye'ye hemde Irak'a operasyon yapsin.
Bordo Bereliler ne güne yariyor. Yollayin hepsini.

Suriye ve Irakta ki Mücahitlerde destek verir.
Mücahit derken IS...
12 Temmuz 2015 Pazar 20:42
Esas rahatsız olan...!!!
 // Muhafız
Aslında esas rahatsız olan pkk ' ya her türlü desteği veren siyonist devlet İsrail'dir...!!!Çünkü baraj yapıldığı takdirde Fırat'ın,Dicle'nin suyundan onlar daha az yararlanacaklardır,tabi buda onları rahatsız etmektedir.tarımsal topraklarını sulayacak suyu bulmada zorluk çekeceklerdir,daha önemlisi o zaman Doğu ve Güneydoğu halkı ekonomik olarak gelişirse Kürt halkını bir daha maşa olarak kullanamayacaklardır...!!!...
12 Temmuz 2015 Pazar 20:19
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler