YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın saldırılarına anında cevap
PKK'nın saldırılarına TSK anında cevap verdi. Bölgeye özel harekat timleri gönderildi. Malatya’dan kalkan jetler de PKK'yı vurdu.
PKK'nın saldırılarına anında cevap
15 Ekim 2014 / 05:48 Güncelleme: 15 Ekim 2014 / 13:02

HDP’nin “Kobani için sokağa çıkın” çağrısı sonrası başlayan olayların ardından terör örgütü PKK’nın dağ kadrosu da polis ve askeri hedef aldı. Son 4 günde 17 askeri noktaya PKK’lılar taciz ateşi açtı, karakol üs bölgelerine sızma girişiminde bulundu. Çözüm sürecinin başlamasının ardından da ilk kez PKK’ya karşı hava saldırısı yapıldı.

Çözüm sürecinde eylemlerini ‘adam kaçırma, yol kesme, iş makinelerini yakma’ aşamasında tutan PKK’nın dağ kadrosu (silahlı kanadı), Kobani eylemlerinin ardından eski stratejisine döndüğü izlenimi veren güvenlik birimlerine yönelik saldırılara yöneldi. Hakkari Dağlıca Üs Bölgesi’ne birkaç noktadan uzun namlulu silahlarla saldıran PKK’lılar, Tunceli’de de üs bölgesine sızmaya çalıştılar. Her 2 saldırıda da askerin karşılık vermesi üzerine PKK’lılar geri çekildi.

Hava operasyonu

Saldırılar karşısında asker ve Emniyet, güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı. Bölgeye Özel Harekât Polisi, riskli bölgelerdeki askeri yerlere de destek birlikleri gönderildi. Karakol ve üs bölgelerine uzun namlulu silahlarla saldıran PKK’lılara, güvenlik birimleri ise ağır makineli, uçaksavarlar ve havan toplarıyla karşılık verdi. Hakkari Dağlıca’da ise 3 gün boyunca uzun namlulu silahlarla askeri üs bölgesine saldıran PKK’lı gruba hava operasyonu düzenlendi.

İç bölgelerde

Emniyet terör ve istihbarat ile jandarma istihbarat birimlerince hazırlanan raporda PKK’nın silahlı unsurlarının aktif hareketlilik gösterdiği, iç bölgelerde ağır silahlar ve hafif silahlarla hareketlilik oluşturdukları kaydedildi. Örgütün silahlı unsurlarının 5 ile 10 kişilik gruplar halinde hareket ettiği, şehir merkezlerine yakın bölgelerde faaliyet gösterdikleri ve şehirlere sızabilecekleri de kaydedildi. İstihbarat raporları doğrultusunda, bölgedeki tüm güvenlik birimleri uyarıldı. Kritik noktalarda görev yapan ve şehir merkezlerinde akşam devriyesinde bulunan polislere de çelik yelek giymeleri talimatı verilirken, askeri üsler ise yeniden takviye ekiplerle desteklendi.

93 Saldırı oldu

Kobani eylemlerinde de polis ve asker hedef alındı. 35 ilde yapılan eylemlerde başta Doğu ve Güneydoğu illeri olmak üzere Emniyet ve askeri noktalara 93 saldırı yapıldı. Saldırılarda uzun namlulu silah, el yapımı bomba, molotof ve havai fişek kullanıldı.

Davutoğlu: Aynı anda tepki

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırılarla ilgili, “Tehdit eden ne varsa, aynı anda tepki gösterilecek. Aksi taktirde çözüm süreci sürdürülebilir hale gelmez. Hakkari’de, Dağlıca’da yaşanan taciz atışları söz konusu oldu. Tahammül göstermek, taviz vermek mümkün değil. Yol haritamızı tespit ettik. Yeni adımlar atma kararlılığımız var” diye konuştu.

Genelkurmay: Saldırdılar susturuldular

Genelkurmay Başkanlığı, PKK’lıların Dağlıca’daki askeri noktalara saldırısıyla ilgili internet sitesinde yaptığı açıklamada, “13 Ekim 2014 tarihinde teröristler tarafından Dağlıca Üs Bölgesi’ne birkaç noktadan uzun namlulu silahlar ile yoğun şekilde taciz ateşi
açılmış, teröristlere mevcut ateş destek vasıtaları ile derhal karşılık verilerek teröristler susturulmuştur, denildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler