YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK'nın beli bu operasyonla kırıldı
PKK’nın ‘Türkiye’deki Kandili’ olarak adlandırılan İkiyaka Dağları ve arasında kalan Doski Vadisi’nin art arda yapılan yoğun operasyonlarla teröristlerden büyük oranda temizlendiği öğrenildi
PKK'nın beli bu operasyonla kırıldı
03 Kasım 2015 / 22:57 Güncelleme: 04 Kasım 2015 / 08:13

Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 25 Eylül'de başlayan "Şehit Kurmay Yarbay İlker Çevikcan Operasyonu" sürüyor.

Bu operasyona, bölgeye gönderilen "Bordo Bereliler" olarak anılan Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurları ile birlikte Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı birlikleri, Kayseri ve Bolu Komando Tugayları da iştirak ediyor. Dağlıca'da şehit edilen Tabur Komutanı Şehit Kurmay Yarbay İlker Çevikcan'ın ismini alan operasyon, özellikle DOSKİ Vadisi olarak bilinen İkiyaka Dağları'nda gerçekleştiriliyor.

"TÜRKİYE'NİN KANDİLİ" PKK'DAN TEMİZLENDİ

"Türkiye'nin Kandili" olarak adlandırılan İkiyaka Dağları ve arasında kalan 30 kilometrelik DOSKİ Vadisi güvenlik birimlerine göre, teröristlerin hem Türkiye'ye kolay geçişini sağlıyor hem de İkiyaka Dağları'nda yığınakladıkları silah, mühimmat, yiyecek, giyecek ve kışlık erzak depolarıyla hiçbir yerden yardım almadan 6-7 ay bölgede yaşamalarına imkan veriyordu.

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye giriş yapan teröristler üzerlerinde hiçbir ağırlık taşımadan bu dağlardaki mağaralara geliyor, silah ve mühimmatlarını buradan tedarik ederek başta Dağlıca bölgesindeki TSK birlikleri olmak üzere diğer unsurlara rahatlıkla saldırabiliyorlardı. 'Bu rahatlıkları artık son buldu' diyebilecek bir noktaya gelindi. Çünkü İkiyaka Dağları ve arasında kalan DOSKİ Vadisi çok büyük oranda teröristlerden temizlendi. Bölgede kalan son teröristler de şu anda Kara Kuvvetleri, Jandarma ve Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurları tarafından yürütülen operasyonlarla temizleniyor.

KUZEY IRAK'TAKİ 40 HEDEF TAM İSABETLE VURULDU

2 Ekim'de Hakkari İkiyaka dağları bölgesinde kalan son PKK hedeflerine yönelik Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 ve F-4 2020 savaş uçaklarıyla hava taarruzları icra edildi. Bu operasyonlarda PKK'ya ait son kalıntıları kapsamındaki barınak, sığınak ve depolar imha edildi.

Düzenlenen hava harekatında Irak Kuzeyi'nde bulunan Metina, Zap, Avaşin, Basyan, Hakurk ve Kandil kamplarında tespit edilen terörist yuvalarına, barınak ve malzeme depolarına 30'a yakın F-16 ve F-4 2020 savaş uçaklarıyla hava taarruzları düzenlendi ve tespit edilen 40'ın üzerindeki hedef tam isabetle vuruldu.

PKK'LILARIN KANDİL'LE İRTİBATI KESİLDİ

İkiyaka Dağları ile irtibatı kesilen ve lojistik destek alamayan ve YDG-H unsurlarını da yerleşim yerlerinde saldırıya çağıran yurt içindeki teröristler, silah ve mühimmat sıkıntısı çektiklerinden daha önce Yüksekova'da halkın içinden kabul edenlere zamanı geldiğinde ayaklanma amacıyla kullanmak için dağıttığı silah ve mühimmatı toplamaya başladı.

Kandil'le irtibatı kesilen bölgedeki PKK'lılar, yalnız kaldı ve zor duruma düştü. Bu nedenle daha önce telsiz konuşmalarına yansıdığı gibi ana karargaha "Yüksekova'da, Dağlıca'da halk destek vermiyor, fareler gibi dışarıda kaldık, zor durumdayız" mesajı göndermişlerdi. Sivil halktan toplanan bu silahlar YDG-H unsurlarına dağıtılmaya başlandı, bunların bir kısmı tespit edilerek emniyet ve jandarma birimlerince düzenlenen operasyonlarla ele geçirildi.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler