YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK’lıların firarında ilginç ayrıntılar
PKK’lıların firarında ilginç ayrıntılar
03 Mayıs 2015 20:17
Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 18 PKK’lı tutuklunun tünel kazarak, firar etmesi olayı ile ilgili 45 gardiyan beraat etti.

Duruşmada, 3 müdür ile 2 infaz koruma memuru hakkında hükmün geriye bırakılması kararı veren mahkeme heyeti, bir infaz koruma memuruna ise 3 bin TL para cezası verdi.

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevinde B5 ve B6 bloktaki koğuşlarda bulunan 18 PKK’lı, 25 Eylül 2013 tarihinde kazdıkları tünelden kaçtı. Olayın fark edilmesinin ardından başlatılan operasyon neticesinde 17 mahkum, merkeze 20 kilometre mesafede bulunan Ortaçanak köyünde yakalandı. Bir mahkum ise kayıplara karıştı. Yakalanan PKK’lılar Van ve Ankara illerine sevk edilirken, 36 infaz koruma memuru da Karadeniz ağırlıklı olmak üzere çeşitli illere sürgün edildi.

30 tona yakın toprak çıkarmışlar

Dava kapsamında raporunu hazırlanan bilirkişi, tünelin 16 ay boyu kazıldığı ve toprak miktarının yaklaşık 27-30 ton olduğunu kaydetti. Bölgedeki hakim toprak yapısının orta bünyeli ve taşlıklı oranın fazla olduğu ve bu tip toprakların kazılması oyulmasının zaman ve işgücü gerektiği kaydedilen bilirkişi raporunda, “Yeni analiz sonuçlarına ve olay yeri inceleme raporlarına istinaden tünelde çıkarılan toprak miktarının yaklaşık 27-30 ton olduğu, tünelden çıkarılan materyallerinin dışarıya yaklaşık 2-3 kg toprak alabilen el yapımı çuvallarla çatı katına taşındığı, tüm bu veriler ışığında 60 metrelik orta bünyeli toprak sınıfına ait tünelin ve yaklaşık 14 metre taş blokaj tünelin yaklaşık olarak 420-480 gün (yaklaşık 14-16 ay) içinde kazıldığı, olayın 25/09/2013 tarihinde ortaya çıkması ve bu tarihin tünel kazı işinin son günü olduğu kabul edildiğinde tünelin 2012 yılı Mayıs-Haziran aylarında kazılmaya başlanıldığı belirtilmiştir” ifadeleri yer aldı.

1-880.jpg

Tüneller arası bağlantılar

Bingöl 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açıklanan gerekçeli kararda, mahkeme heyetinin cezaevinde yaptığı gözleme yer verildi. İki koğuş arasında bağlantı tünelinin bulunduğu, bir koğuştan çatı katına geçildiği kaydedilen gözlem raporunda, şu ifadelere yer verildi:

“Mahkememizce Bingöl Kapalı Cezaevinde yapılan 05/06/2014 tarihli gözlemde, firar eyleminin gerçekleştiği B 1 blok 5 kovuş ve B 1 blok 6 kovuşta her iki kovuş arasında bağlantı sağlayan ancak üzeri daha sonradan örtüldüğü görülen bağlantı tüneli bulunduğu 5 nolu koğuştan ayrıca çatı kısmına bağlantı tüneli açıldığı, ancak buranın da daha sonradan kapatıldığı görüldü, her iki koğuşun avlularına inilerek yapılan incelemede, gözetlemeye yarayan koridor camlarının hali hazırda boyalı olduğu görüldü, bu hali ile avludan koridor kısmının iç tarafının görülmesinin mümkün olmadığı anlaşıldı, incelemeye müteakip gözetleme koridorları kısmına geçilerek yapılan kontrolde gözetlemeye yarayan camların halen boyalı ve perçinli olduklarının görüldüğü, fakat bir kısmının perçinlerinin açılarak boyalarının kazıldığı görüldü, keşfe refakat eden kurum müdüründen olay talihinde söz konusu gözetleme koridorunun arşiv olarak kullanıldığı ve kapılarının kapalı tutulduğu bilgisi alındı, keşif sırasında kurumda görev yapan sanık Tayyip Başaran’ın da benzer beyanda bulunduğu görüldü, ayrıca her iki kovuşun ana kapılarında yer alan mazgallardan kazılan tünel kısımlarının görülmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır.”

2-424.jpg

"Aramalar gelişigüzel yapılmış"

Dava kapsamında bilgi ve belgeleri inceleyen mahkeme heyeti, dava kapsamında firar olayından sonra yapılan incelemelerde, aramaların mevzuata aykırı şekilde gelişigüzel gerçekleştirildiğini belirtti. Tutanakların matbu olarak tutulduğu, çatı arama tutanaklarının da benzer şekilde hazırlandığı, bu koğuşlarda bulunan hükümlü ve tutukluların tepkisinden çekinildiğinden mevzuatın öngördüğü disiplinin icra edilemediği kaydedilen hüküm gerekçesinde, “Öte yandan mahkûmların kantin alışverişlerinin dikkatlice incelenmediği, koğuş yaşamının olağan şartlarına uymayan alışverişlerin mercek altına alınmadığı, iş atölyesinde kullanılan eşyaların takibinin dikkatlice yapılmayarak bu eşyaların mahkûmlar tarafından kullanılmasına sebebiyet verildiği sabittir” denildi.

3-230.jpg

"Aramalar usülsüz şekilde jandarmaya devredilmiş"

Koğuş aramalarında asli görev infaz koruma memurlarına ait olmasına rağmen usule uymayan bir şekilde aramaların Jandarma’ya devredildiği kaydedilen hüküm gerekçesinde, “Olay yeri fotoğrafları ve olay yeri inceleme tutanakları, bilirkişi raporları ile sanık savunmaları göz önüne alındığında aramaların daha sıhhatli yapılması halinde tavana ve tabana açılan deliklerin, yerdeki karolardaki farklılıkların, en önemlisi çatıda kalas eksikliklerinin ve hafriyatın tespit edilebileceği ve firar eyleminin engellenebileceği aşikârdır. Bu nedenle bahsi geçen görevlerde bulunan sanıkların görevlerini ihmal ile firara sebebiyet verdikleri hususu sabittir, ancak bu olayda kusuru bulunan sanıkların tespiti gerekmektedir. Tünelin ve deliklerin açılmaya başladığı tarihin tam tespit edilememiş olması, bir kısım sanıkların farazi bir yaklaşımla iddianameye dâhil edildikleri, bir kısım sanıkların ise güvenlik ve gözetimle ilgisi olmamasına rağmen matbu tutanaklarda imzası bulunduğundan bahisle iddianameye dâhil edildikleri, esasen tutulan tutanakların matbu olduğu kimin nerede aramalara katıldığının tam olarak tespit edilemediği anlaşılmaktadır. Sırf bu sebeple tüm sanıkların görevlerini ihmal ettikleri sonucuna varılmayacaktır” denildi.

4-123.jpg

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler