YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK köy yollarını kapatıyor
PKK köy yollarını kapatıyor
03 Haziran 2014 00:05
Diyarbakır'ın Hani ilçesinde izinsiz gösteri düzenleyen bir grup, ilçeye bağlı Yayvan köyü yakınlarındaki köprüyü tahrip ederek, köy yolunu kayalarla ulaşıma kapattı.

İlçe merkezine 27 kilometre uzaklıktaki Yayvan köyü yakınlarında izinsiz gösteri düzenleyen bir grup, köy yolundaki köprüyü tahrip etti.

Köyün yakınlarında bulunan mermer ocaklarından getirdikleri kayalarla yolu ulaşıma kapatan grup daha sonra olay yerinden ayrıldı.

Güvenlik güçlerince izinsiz gösteri düzenleyen grubun yakalanması için çalışma başlatıldı.

Geçiş engellenmek isteniyor

Hani Kaymakamı Hidayet Sarı, AA muhabirine, Yayvan köyünde bulunan köprünün bir grup tarafından araç geçişinin sağlanamayacağı şekilde tahrip edildiğini, böylece alternatif yollardan köye geçişin de engellenmek istendiğini söyledi.

Tahrip edilen köprünün mermer ocaklarından getirilen kayalıklarla ulaşıma kapatıldığını ifade eden Sarı, "Köprünün tahrip edilmesi, mermer ocaklarına iş makine gidişini engellemeye yönelik. Bu sayede bölgede faaliyet gösteren mermer ocaklarının çalışmaları da engellenmek isteniyor" dedi.

Sarı, durumun Diyarbakır Valiliği ve Hani Kaymakamlığına bildirildiğini kaydederek, ilçe merkezinde ise ulaşımın kontrollü sağlandığını dile getirdi.

Lice'de emir, ilk günden verildi

DİYARBAKIR Valiliği, Lice İlçesi'nde yol kesen gruplara yönelik her hangi bir emir beklenmeden eylemlere karşı her türlü yazılı ve sözle emrin ilk günden verildiğini açıkladı.

Diyarbakır Valiliği, PKK'yı destekleyen gruplar tarafından 24 Mayıs tarihinden itibaren Diyarbakır-Bingöl karayolunda gerçekleştirilen yol kesme ve adam kaçırma gibi olaylarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Suç işlenmesini önlemek, güvenlik kuvvetlerimizin önleyici zabıta olarak asli görevleri olup, bu görevin ifası için herhangi bir emir beklemeye ihtiyaç yoktur. Buna rağmen ilimiz hudutlarında meydana gelen yol kesme, adam kaçırma, eylemlerine karşı her türlü yazılı ve sözlü emri ilk günden itibaren verilmiş olup, ek güvenlik takviye kuvvetleri de talep edilmiştir."

 

AA/DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler