YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PKK 76 günde 180 evi ateşe verdi
PKK 76 günde 180 evi ateşe verdi
28 Mayıs 2016 12:58
Şırnak'ta operasyonun 76. gününde, çatışmalar nedeniyle kentten dumanlar yükselirken, güvenlik güçlerinin ilerleyişlerini engellemeye çalışan teröristler, saldırılarda bulunuyor. PKK'lılar terk ettikleri bölgeleri ateşe veriyor.

Şırnak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar devam ederken teröristler bugüne kadar okul, cami ve kamu binalarının yanı sıra 180 evi yaktı.Şırnak kent merkezinde PKK'lı teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından güvenlik güçlerince 14 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" sürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarının iş birliğiyle yürütülen müşterek operasyonda, güvenlik güçleri ile terör örgütü PKK mensupları arasındaki çatışmalar İsmetpaşa, Gazi Paşa ve Bahçelievler mahallelerinde devam ediyor

- Terk ettikleri bölgeleri ateşe veriyorlar

Operasyonun 76. gününde, çatışmalar nedeniyle kentten dumanlar yükselirken, güvenlik güçlerinin ilerleyişlerini engellemeye çalışan teröristler, el yapımı patlayıcı, roket ve uzun namlulu silahlarla saldırılarda bulunuyor. PKK'lılar terk ettikleri bölgeleri ateşe verirken, bugüne kadar çok sayıda okul, cami ve kamu binasının yanı sıra 180 ev teröristler tarafından yakıldı. Evler büyük oranda tahrip olurken, bazıları ise kullanılamaz hale geldi.

Teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcıları tek tek imha eden operasyon timleri, çok sayıda yaşam malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirdi.Örgüt üyelerinden arındırılan bölgelerde arama tarama çalışmalarını sürdüren ve ele geçirilen tüm delilleri titizlikle inceleyen güvenlik güçleri, ilerleyişini sürdürüyor.- Kaçma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandıGüvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, sıkışan teröristler sık sık kaçma girişiminde bulunuyor.Özellikle örgütün sözde "üst düzey yöneticileri" öncelikli olarak kentten çıkmaya çalışıyor ancak teröristlerin kaçma girişimleri sonuçsuz kalıyor.

Güvenlik güçleri, zırhlı araçlardan teröristlere sık sık Türkçe ve Kürtçe "teslim ol" çağrısında bulunuyor.Termal kamera, heron ve gece görüş dürbünleriyle kent merkezi 24 saat izlenirken, kırsal alanda da askeri birlikler konuşlandırılmış durumda.

- 460 terörist etkisiz hale getirildi

Kent merkezinde süren operasyonda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 460 oldu. Güvenlik güçleri, teröristler tarafından oluşturulan 217 barikatı kaldırdı, 37 çukuru kapattı, bin 352 el yapımı patlayıcıyı imha etti.Operasyonların tamamlandığı mahallelerdeki 3 bin 933 evde arama yapılırken, tuzaklanan patlayıcılara yönelik arama tarama çalışmaları sürüyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler