YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
PETKİM Genel Müdürü Saadettin Korkut kimdir?
PETKİM Genel Müdürü Saadettin Korkut kimdir?
28 Temmuz 2016 08:40
Sadettin Korkut ismi FETÖ ile anılıyor. FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen PETKİM Genel Müdürü Saadettin Korkut görevinden istifa etmişti. Sadettin Korkut gözaltına alındı. Saadettin Korkut kimdir? Saadettin Korkut'un kim olduğunu nereli olduğunu haberimizde b

İyi bir özgeçmişi olan Saadettin Korkut, dün gece gözaltına alındı. PETKİM Genel Müdürü iken FETÖ soruşturmasının ardından görevinden istifa eden ve ardından gözaltına alınan Sadettin Korkut kimdir?

Ajansların son dakika geçtiği bilgiler sonrasında Genel Müdür Korkut,  SOCAR Kamu İlişkileri Direktörü Ömer Adsız, Star Rafineri İnsan kaynakları Direktörü Fuat Ulagay, SOCAR İnsan Kaynakları Direktörü Ilgar Mehmetoğlu ve SOCAR Bilgi İşlem Direktörü Çetin Korkut istifa dilekçelerini sunmuştu. PETKİM'de yaşanan istifa krizinde FETO bağlantısı olduğu iddiaları doğrulandıktan henüz bir gün sonra da Saadettin Korkut'un gözaltına alındığı açıklandı.

İstifasını sunan İzmir'in Aliağa ilçesinde kurulu Petrokimya Holding AŞ (PETKİM) Genel Müdürü Saadettin Korkut'un evine ve işyerindeki ofisine eş zamanlı baskın yapıldığı ve FETO'ya ait bilgilere ulaşıldığı açıklandı. İddialara göre ise Korkut'un FETO bağlantısı sebebiyle istifa dilekçesini verdiği söylenmekte iken Saadettin Korkut kimdir?

SAADETTİN KORKUT KİMDİR?

Sadettin Korkut, 1960 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Atatürk Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme-Pazarlama Bölümü mezunu olan Korkut, iş hayatına 1983 yılında başladı.

İŞ HAYATI

1988 yılına kadar Sultan Pazarlama A.Ş. ve Eti Pazarlama A.Ş. gibi gıda şirketlerinde satış müfettişi olarak görev aldı. 1988-1993 yılları arasında Ülker Gıda A.Ş.'de bölge satış müdürlüğü sonrasında 1993-2007 yılları arasında Polinas Plastik San. A.Ş.'de satış ve pazarlama müdürlüğünden başlayarak, sırasıyla genel müdür yardımcısı, genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Ülker Grubu'nda toplam 19 yıl çalışan Korkut, 2007-2010 yılları arasında İmaj Ambalaj A.Ş.'nin genel müdürlük görevini yürüttü.

2010 yılından bu yana da Naksan Holding A.Ş. iştiraki olan Naksan Plastik ve Enerji A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini sürdüren Korkut, iş yaşamı boyunca sektörel sivil toplum kuruluşlarında pek çok görevler üstlendi. Korkut, halen Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB-Ambalaj Meclisi Başkan Yardımcılığı ve Ambalaj Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (ASDF) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine devam ediyor. Evli ve bir kız çocuk babası olan Sadettin Korkut, İngilizce biliyor. 2012 yılından itibaren ise PETKİM genel müdürlük görevini yapmakta

PETKİM'DE İSTİFALAR

SOCAR Türkiye ve PETKİM'deki bu istifaların, FETÖ ile yürütülen incelemeyle bağlantılı olduğu iddia edilirken, bu arada PETKİM'de 200'ün üzerinde çalışanın da aynı sebeplerle işten uzaklaştırıldığı kaydedildi. PETKİM Genel Müdürü Saadettin Korkut akşam saatlerinde kurum çalışanlarına bir veda mesajıyla istifasını duyurdu.

Konuya ilişkin yarın Borsa İstanbul'un bilgilendirileceği belirtildi.

petki-genel-muduru-saadettin-korkut-kimdir-ccjf.jpg

PETKİM

Kısa adı PETKİM olan Petrokimya Holding A.Ş. 'nin kuruluşu; 1962 yılında I. Beş yıllık Kalkınma Planı sürecinde benimsenen Türkiye’de sanayinin kurulması düşüncesinin, 3 Nisan 1965 yılında TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) öncülüğünde gerçekleştirilmesi geçmişine dayanmaktadır.

Petkim ilk yatırım faaliyetlerine İzmit, Yarımca’daki Kauçuk ve daha sonra da Etilen, Polietilen, Klor Alkali, VCM ve PVC tesislerinde başladı.

Aiağa tesisilerinin kurulmasından sonra, 1971 yılında Çanakkale'de plastik işleme fabrikası açılarak üretime başladı. Türkiye'de otomotiv sanayiinin gelişmesine paralel olarak 1976 yılı Ağustos ayında Petlas Lastik Sanayi A.Ş. kurularak yerli otomobil lastiği üretimine başlandı. 1984 yılında İzmir, Aliağa'daki işletmelerinin yapımını bitiren Petkim Aliağa Tesisleri işletmeye açıldı. 1985 yılında ALPET A. Ş. ve YARPET A. Ş. adıyla Petkim'e bağlı ortaklık haline getirilen Aliağa ve Yarımca işletmeleri1986 yılında özelleştirme kapsamına alınıp, 1989 yılında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi’ne bağlandı. Aliağa, 1993 yılında Petkim'in merkezi haline getirildi. Giderek çalışma alanını genişleten PETKİM, yeni ürünlerle piyasaya girmesiyle birlikte; TS - EN - ISO 9002 kalite belgesi almaya hak kazandı.

Giderek büyüyen Petkim Yarımca Kompleksi, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararıyla 60 milyon ABD doları karşılığı Tüpraş’a devredildi. Bu süreçte Petkim'in birçok alandaki üretimleri kapasite artırımına giderken, kuruluş artık kendi elektriğini kendi üretir hale geldi.

2001 yılında Petkim arıtma tesislerinde oluşan arıtma çamurları dahil, Türkiye'nin 81 ilinden toplanan çeşitli atıkların işlendiği sıvı ve katı atık giderme tesislerinin inşaatı montajı, 2002 yılında da tamamı bitirildi. 2003 yılında Çanakkale Plastik İşleme Fabrikası sökülerek Aliağa'ya taşındı. Aynı yıl sıvı ve katı atık yakma denemelerine başlandı. 2005 yılında son onbeş yılın en büyük ihracat sınırlarını aşan Petkim, 2006 yılında Buhar Üretim Ünitesi'nde fuel-oil’den doğal gaza dönüşüm çalışmalarına başladı. Yine 2006 yılında kurum, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor’s ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumunun birlikte yaptığı araştırmaya göre Petkim Türkiye’nin en şeffaf 5 şirketi arasında yer aldı. 30.05.2008 tarihinde özelleştirilmesi tamamlanan şirkette halen %10 oranında kamu hissesi bulunmaktadır.Bu hisseyi SOCAR TURKEY 168 milyon 500 bin dolar bedelle satın almıştır.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler