YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Patriotların Türkiye'de kalma süresi uzatıldı
Patriotların Türkiye'de kalma süresi uzatıldı
15 Aralık 2015 23:39
Üç ile yerleştirilen NATO'ya ait patriot füzeleri bir yıl daha Türkiye'de kalacak.

Türkiye'nin talebi üzerine, İspanya'ya ait Patriotların görev süresi bir yıl daha uzatıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'de konuşlandırılan İspanya'ya ait Patriot füze savunma sistemlerinin görev sürelerinin bir yıl daha uzatıldığını açıkladı.

TÜRKİYE İSTEDİ
Türkiye'nin hava sahasını koruyan Patriotların görev süresi 26 Ocak 2016'da sona eriyordu. Uzatmanın Türkiye'nin talebi doğrultusunda yapıldığı belirtildi.

25 OCAK 2017'YE KADAR GÖREVDELER
Patriotlar 25 Ocak 2017'ye kadar görev başında olacak. Patriot hava savunma sistemine sahip üç NATO ülkesinden; ABD, Almanya ve Hollanda'dan Türkiye'ye bu sistemler geldi ve Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana'ya yerleştirildi. 2015 yılbaşında Adana'da konuşlu olan Hollanda Patriot birliğinin yerini İspanyollar aldı.

 

RADAR MENZİLİ 105 KM
Bu sistemlerin radar menzili 105 kilometre. Yani ancak bu yarıçapta bir alana giren füze tespit ediliyor. Ardından da onu yok etmeyi amaçlayan füzeler otomatik olarak fırlatılıyor. Reyhanlı'da vurulan noktaya en yakın Patriot bataryaları Gaziantep'te ve yaklaşık 125 km uzaklıkta.

RADAR MENZİLİ İLE FÜZE MENZİLİ AYNI ŞEY DEĞİL
Yani Patriotların menziline giren füze tespit edildikten sonra onu yok etmek için yola çıkan füzeler, daha yakın bir noktada buluşuyor. Patriotlar aslında radar menzillerinden daha küçük bir alanı koruyabiliyor. Reyhanlı radar kapsamının dahi dışında.

ABD VE ALMANYA ÇEKMİŞTİ
ABD görev süresi Ekim ayında sona ermesi planlanan Patriot hava ve füze savunma birliklerini Gaziantep'ten çekmişti. ABD'nin bu kararı, Almanya'nın Kahramanmaraş'taki Patriot'larını ve birliklerini çekeceğini açıklamasının ardından gelmişti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler