YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Parayı ver, geyiği avla...
Parayı ver, geyiği avla...
10 Ekim 2011 14:18
Kahramanmaraş'ta yaşı büyük geyikler akıllı hasat yöntemi ile avlanıyor. Her şeyin bir bedeli olduğu gibi bu avın da bedeli yaklaşık 4 bin lira...

Kahramanmaraş'ın Başkonuş yaylasında üretilen ve ömrü dolmak üzere olan geyikler 'akıllı hasat' yöntemi ile avlanıyor. Adanalı iş adamı Ahmet Melih Pulluoğlu, yaklaşık 4 bin TL ödeyerek, 15 yaşında bir 'kızıl geyik' avladı.  

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün Başkonuş Yaylası için ayırdığı 2 av kotasından biri gerçekleşti. Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde av partilerine katılan Adanalı iş adamı Ahmet Melih Pulluoğlu, 3 gün süren avının ardından yaklaşık 400 kilogram ağırlığında bir kızıl geyik avladı.   

Avladığı geyiği sergileyen Pulluoğlu, av ve doğa merakının kendisinde küçük yaşlardan beri süregelen bir tutku olduğunu belirterek, "Tabi avımızın üçüncü gününde sonuç almamız, Başkonuş'un doğal güzellikleri, Milli Parkların bize göstermiş olduğu güzel ilgi bir bütün olarak unutulmayacak anılar bıraktı bizde" dedi. Avladığı geyik türünün Anadolu'ya has olduğunu, dünyanın çeşitli yerlerine de buradan götürüldüğünü ifade eden Pulluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Bu yıl için Kahramanmaraş Başkonuş'tu Milli Parkların 2 adet kızıl geyik kotası vardı. Birine başvurdum, çok güzel bir organizasyonla da muhteşem doğal güzelliği içerisinde bu avımızı gerçekleştirdik. 15 yaşında bir geyik vurduk. Kızıl geyik orijinal Anadolu'da olan bir geyiktir. Dünyanın bir çok ülkesine de Türkiye'den götürülmüştür. Bütün avcı arkadaşlara böyle güzel avlar diliyorum. Doğa sevgisi olan bütün Türk vatandaşlarına da bir kez Başkonuş'u ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Gelsinler Başkonuş'taki tesislerde bir kalsınlar, insanların güzelliğini, doğanın güzelliğini bir görsünler."  

Geyiğin etinin tadına baktıktan sonra, kalan kısmı verem hastalarına ulaştıracağını dile getiren Pulluoğlu, "Bu av için Milli Parklar'ın avın cinsine göre belirlediği bir ücret var 3 bin 500 TL. Bunun yüzde 75'i av sahasındaki köylere veriliyor, yüzde 25'i ise devlete kalıyor. Buradan çıkan av etini de tabi göz görümlüğü hesabı arkadaşlarımızla bir miktarını yedikten sonra geri kalanının tamamını Verem Savaş için dağıtacağım. Hem sağlıklı bir et, sonucunun da faydalı olacağını düşünüyorum. Bilen arkadaşlarımızın söylediğine göre yaklaşık 380-400 kilo ağırlığında, herhalde 200 kilogram civarında da eti çıkacak" diye konuştu.  
  
GEYİK AVINDA AKILLI HASAT YÖNTEMİ  

Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hacı Kalınkütük ise geyik avlarında akıllı hasat yöntemini uyguladıklarını vurguladı. Avlanan geyiklerin 6 yaşın üzerindeki ömrünü doldurmaya yaklaşmış hayvanlar olduğunu kaydeden Kalınkütük, şunları söyledi:  

"1983 yılında ilk defa Başkonuş'a geyikler getirildi. Geyiklerin çoğalmasıyla birlikte 1998 yılında 36 tane geyik doğaya bırakıldı. Daha sonra Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından geyiklerin sayısı yaklaşık 150'yi geçtikten sonra kota verilmeye başlandı. Bu yılda 2 tane yerli avcı kotası verildi. Bu kapsamda birinci avı gerçekleştirdik. Yerli avcıdan alınan gelirin yüzde 75'i buradaki 6 köyün, köy tüzel kişiliklerine dağıtılıyor geri kalan yüzde 25'i devlete gelir kaydediliyor. Vurulan hayvanın en büyük özelliği yaşlanmış, biz buna 'akıllı hasat' diyoruz, yani ekonomik ömrünü doldurmuş hayvanları avlattırıyoruz. Hem köylülere gelir elde edilmiş oluyor, hem de av turizmi kapsamında burada bir etkinlik düzenlemiş oluyoruz."  
  
YANLIŞ AVA 5 BİN 500 TL CEZA  

Avlanma sırasında dişi yada yavru geyik vurulması halinde, ağır yaptırımlar uyguladıklarını dile getiren Kalınkütük, 5 bin 500 TL para cezası kesildiğini belirtti. Avlanan hayvanın yaş ve cinsiyetinin boynuzundan anlaşıldığını ifade eden Kalınkütük, "Dolayısıyla burada kesinlikle dişi ve yavru vurulması yasak. Dişi ya da yavru vurulması halinde 5 bin 500 TL cezası var. Bugün avlanan geyik 15 yaşında ve 300 kilogramın üzerinde. Yani ömrünü tamamlamak üzere olan bir hayvan. Tabi avcının yanında mutlaka bizim orman muhafaza memuru görevli arkadaşlarımız var. Yani onlar bu konuda hem yeterli eğitim almış, hem de uzmanlaşmış kişiler. Hayvanın trofe dediğimiz özellikle boynuz yapısından bunu anlıyorlar. Yani dış yapısından özellikle de boynuzundan anlıyorlar. Zaten dişi geyiklerimiz de boynuz bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler