YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel yapı operasyonunda 17 kişi tutuklandı
Paralel yapı operasyonunda 17 kişi tutuklandı
09 Kasım 2015 07:30
İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda gözaltına alınan ve "tutuklama" talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen 36 şüpheliden 17'si tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, dosya üzerinden tutuklama talebiyle  sulh ceza hakimliğine sevk edilen 36 zanlının ifadelerinin tamamlanmasının  ardından ara veren 3. Sulh Ceza Hakimi Dilek Çeliktaş, daha sonra zanlıları ve  avukatlarını duruşma salonuna davet ederek kararı açıkladı.

 
Zanlılardan 17'sinin tutuklanmasına, diğer şüphelilerin ise 15'i adli  kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi.
 
Tutuklananlar arasında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, mülkiye  müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya, 2. sınıf emniyet müdürü Mehmet Ali Şevik,  3. sınıf emniyet müdürü Behzat Tuzcu, 4. sınıf emniyet müdürü Yusuf Uzşen yer  aldı.
 
- Operasyon
 
İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik  operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet  müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı.  Şüphelilerden 49'u gözaltına alınmış, 13'ü ifadelerinin ardından savcılık  talimatıyla serbest bırakılmıştı. Dosyada örgüt lideri olarak aranan Fetullah  Gülen de dahil 8 kişinin firari durumda olduğu öğrenilmişti.
 
İzmir Cumhuriyet Savcılığı, zanlıların, "Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları  doğrultusunda, "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin  soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın  şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk  Silahlı Kuvvetlerinden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar üzerine  gözaltına alındıkları bildirilmişti.
 
Eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut  Kesen, merkez valisi Mehmet Oduncu, mülkiye müfettişlerinin de aralarında  bulunduğu 36 kişi İzmir Adliyesi'ne sevk edilmişti.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler