YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pamir bebek soruşturmasında anneye dava
Pamir bebek soruşturmasında anneye dava
05 Kasım 2014 19:36
Sarıyer'de kaybolduktan bir gün sonra komşu villanın havuzunda ölü olarak bulunan Pamir Dikdik soruşturmasında anne Süveyde Dikdik hakkında 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sarıyer'de kaybolduktan bir gün sonra komşu villanın havuzunda ölü olarak bulunan 3,5 yaşındaki Pamir Dikdik soruşturmasını tamamlayan  savcılık Pamir'in annesi Süverce Dikdik  hakkında "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçlamasıyla iddianame düzenledi.

Savcılık, 7 ay sonra hazırladığı iddianame sonucunda anne Dikdik'in 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istiyor. Serdar Dikdik hakkında ise takipsizlik kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet savcısı Levent Çağıl, küçük çocuğun ölümü üzerine 7 ay önce başlattığı soruşturmayı tamamlamak için Adli Tıp Kurumu'ndan kesin ölüm raporunu bekledi.

Ölüm nedeni: Suda boğulma

Raporun gelmesi üzerine anne Süverce Dikdik hakkında iddianame düzenledi. Savcı Levent Çağıl'ın iddianamede, Adli Tıp'ın Pamir Dikdik'in "suda boğulma sonucu öldüğü" yönünde düzenlediği rapora atıfta bulunduğu öğrenildi.

Savcı Çağıl'ın, iddianamede, anne Süverce Dikdik'i, 3.5 yaşında korumaya muhtaç olan oğlu için gerekli dikkat ve özeni göstermediği belirtilerek, "taksirle ölüme sebebiyet verme" suçundan yargılanmasını istediği öğrenildi. Savcı Çağıl, anne Süverce Dikdik'in 2 yıl ila 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Babanın yargılanmasına gerek yok

Soruşturmayı yürüten Savcı Levent Çağıl'ın, yaşı küçük olan Pamir Dikdik'in sorumluluğunun annede olduğu gerekçesi ile baba Serdar Dikdik hakkında takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

İddianame onay aşamasında

İddianame onay için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu. İddianame başsavcılık tarafından onaylanırsa Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. Asliye Ceza Mahkemesi'nin, iddianameyi 15 gün içinde ya kabul ya da reddetmesi yönünde karar vermesi bekleniyor.

Seferlik gibi arama, istenmeyen sonuçla bitmişti

3.5 yaşındaki Pamir Dikdik, Sarıyer Zekeriyaköy'de bulunan evlerinden 4 Nisan sabah saatlerinde çıkmıştı. Ailenin olayı duyurması üzerine yüzlerce kişi arama çalışması başlatmış, küçük çocuğun cansız bedeni, kaybolduktan 30 saat sonra komşu evin çamurlu havuzunda dalgıçlar tarafından bulunmuştu.

 

RADİKAL

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler