YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Palandöken'de sezon başladı
Palandöken'de sezon başladı
10 Aralık 2012 15:06
Türkiye'nin ve dünyanın önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken'de kayak sezonu açıldı.

Bölgede geçen yıl hizmet vermeye başlayan Xanadu Snow White Otel, 5 gün önce dağa yağmaya başlayan kar ve suni karlandırma sistemi kullanarak pistlerini kayak yapmaya hazır hale getirdi.

Palandöken'e kayak için gelen ilk misafirler ise özel bir okulun öğrencileri oldu. Öğrenciler, kayak öğretmenlerinin talimatlarına uyarak kayak yapmanın inceliklerini öğrendi.  İlk kez kayak yapan öğrenciler, yaşadıkları duyguyu ifade etmekte güçlük çekti. Bazı öğrenciler ise acemiliğin azizliğine uğradı.

10 Aralık itibariyle kayak sezonunu açtıklarını belirten Otelin İdari İşler Müdürü Ömer Akca, başlangıç olarak 70 kişilik bir grubun kayak için otele yerleştiğini ifade etti. Akca, 20 Aralık'a kadar spor kulüpleri, milli takım düzeyinde yarış yapan kulüplerin ve bireysel kayak yapan misafirler beklediklerini aktararak, "20 Aralık'tan sonra Polonyalı, Rus ve Ukraynalı turistler ile yerli misafirlerimize hizmet vereceğiz." dedi. Sezonun yeni başlamasına rağmen çok fazla rezervasyon aldıklarını kaydeden Akca, "Özelikle yılbaşı periyodunda otelimiz yüzde 100 dolu. Sonrasında ise sömestre, yabancı gruplarla güzel bir sezon geçireceğiz." şeklinde konuştu.  

Kurumsal Pazarlama Müdürü Selin Ezenci ise erken bir tarihte sezonu açtıkları için mutlu olduklarını ifade etti. Doğal kar yağışının 5 gün önce başladığını dile getiren Ezenci, "Pistlerde şu an 30-40 santimetre kadar kar var. Bunun sebebi ise pistlerimizde kullandığımız yapay karlandırma sitemi. Doğal karla birlikte 5 gecedir pistler suni karla da besleniyor. 7 kilometre uzunluğundaki pistlerimiz tamamen kayak ve snowboard sporunu yapmaya elverişli.  Aynı zamanda pistlerde gece kayak yapma imkânımız da mevcut. İsteyen kayak severler akşam saatlerinde de pistlerden faydalanabiliyor." dedi.

Meteoroloji'den alınan verilere göre Palandöken'de doğal kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Kayak pistlerinin açılabilmesi için kar makinelerle ezildikten sonra pistlerde 15 santim kalınlıkta olması gerekiyor. 

CHA

Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler